+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Caferi mezhebi nedir? Caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. EhliAba.
  Emekli

  Cevap: caferi mezhebi nedir? caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır?

  Cevap: caferi mezhebi nedir? caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır? ile ilgili yazı Yudumla.com
  evvela şimdi aklıma geldi tekrar okuyunca yazımı Mehdi ALeyhisselam için degilde İsa Aleyhisselam için bu söz şimdi 4 mezhepte haktır Ama ehli sünnet alimlerimizin birinin sözü buydu hemen itiraz etmesen olmaz yani ben sana kesinlikle böylemi olacak dedim alimimizin sözüdür diyorum onunda delili olabilir ama bilemiyoruz dedim
  napayım ya öyle bi diyorsunuzki itiraz etmemek elde değil kuranda yok hadiste yok nasıl itiraz etmem diğer mezheplerin aşağıda kalır durumu ne ? nedemekmiş işte her alimin sözü doğru olcak diye bişey yok.işte en basit örneği mehdi hanefi mezhebinden olcakmış mış nasıl biliyor bunu söyleyen kişi ? kendisi kimki ? kuranda hadiste belirtilmeyeni biliyor

  Peygamber efendimizin zamanındada yasak olan birşey sonradan Caiz olmuş olamaz mı veya caiz olan şey sonradan yasak olamaz mı
  ben hiç görmedim okumadım böyle bişey..varsa hadislerde karışıklık ikisinden biri zayıftır onuda ehlibeyte sorup öğrenebiliriz...peygamberimiz kendisinden sonra bizlere 12 imamı 12 vasiyi bıraktı..onlara gidip danışmak için.

  itiraz etmek için elinden geleni ediyorsun
  sırf itiraz etmek için değil aklıma gelen sorular bunlar.dedikleriniz ikna edici türde değil napayım

  ben sana dedim kaç kere içtihat konusunu araştır sonra gel sor
  içtihad bellidir ; Kuranda-Hadiste-ve ehlibeytin belirtmediği konularda olur.. örnek sigara,sigorta vb...

 2. ömerhattab
  Devamlı Üye

  Cevap: caferi mezhebi nedir? caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır?


  Reklam  Alıntı EhliAba. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  napayım ya öyle bi diyorsunuzki itiraz etmemek elde değil kuranda yok hadiste yok nasıl itiraz etmem diğer mezheplerin aşağıda kalır durumu ne ? nedemekmiş işte her alimin sözü doğru olcak diye bişey yok.işte en basit örneği mehdi hanefi mezhebinden olcakmış mış nasıl biliyor bunu söyleyen kişi ? kendisi kimki ? kuranda hadiste belirtilmeyeni biliyor ...
  Kaynaklar belli okursan görürsün...Ameli mezheb bazında İtikadi sağlam Günümüze dört mezheb gelmiştir...Şia Alimlerinin Size Hadis diye öğrettiklerin yüzde doksa kendi düşünceleridir...Mehdi şiadan mı gelecek...Bu Taasub örneği bir durum...

 3. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı EhliAba. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  olmuyo işte ama,ebu hanife ,imam şafi bunları yapabilirdi ama olmadı yapmadılar.... 12 imamın bilgilerine ilimlerine uymadılar tam olarak..
  Dogrusu Kuran ve sünnete uymayan 12 imam ilimlerini kim uydurdu bunu açıklarsanız sevinirz?Şia imamın Allahın seçmesi vacibtir diyor bunun delili nedir?

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Büyük alimlerimiz hatta Mehdi ALeyhisselam içtihat ettiginde çıkardıgı hükümler Hanefi mezhebine uyacak demişlerdir Çok sağlam alimler demişlerdir ama neden delil alarak demişlerdir onu bilemem"

  hz isa yı hanefi mezhebiyle hükmedecek diyen cübbeli hocaydı, delilsiz uydurmalar bunlar hanefi mezhebi mi dindir Allah aşkına?

 5. islamyolu
  Emekli
  hz isa yı hanefi mezhebiyle hükmedecek diyen cübbeli hocaydı, delilsiz uydurmalar bunlar hanefi mezhebi mi dindir Allah aşkına?
  Kardeş cübbeli ahmet hoca kendi kafasına göre birşey söylemez. İsa Aleyhisselam Yeryüzüne indigi zaman içtihat yapacak. Çıkardığı içtihatlarda Hanefi mezhebinin hükmüne benzeyecek diyen Alimler çoktur. bunlar büyük ihtimal keşfe dayalı oldugundan olabilir. Veya Hanefi mezhebi kurucusu İmam Azam Selefi salihin oldugu için ve günümüze kadar sağlam geldigi için olabilir diyebiliriz.


  Muhammed Parisa hazretleri, (Hazret-i İsa’nın yeryüzüne indiği zaman yapacağı ictihadlar, Hanefî mezhebindeki hükümlere uygun olacaktır) buyuruyor. (Füsul-i sitte)

  imam Rabbani hazretleride bu sözü tastikliyor.

  sizler bunu yanlış anlıyorsunuz. İsa Aleyhisselam da hanefi mezhebine uyacak gibi anlıyorsunuz. bunu zaten hiç bir akıl kabul etmez. 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  hanefi mezhebinin müçtehidlerine diyecek lafım yoktur içtihadlarında hata olsa da ecir alacaklardır inşaAllah. fakat hanefi mezhebinin içtihadlarında sahih sünnete ters içtihadlar da bulunmaktadır. mezheplerin içinde yüzde 100 olarak doğru içtihad etmiş bir mezhep yok, hepsinin sünnete göre hatalı içtihadları var. mezheplerin kutsallaştırılması için uydurulmuş bir hadis gibi Allahu alem.

  "Muhammed Parisa hazretleri, (Hazret-i İsa’nın yeryüzüne indiği zaman yapacağı ictihadlar, Hanefî mezhebindeki hükümlere uygun olacaktır) buyuruyor (Füsul-i sitte)"

  itikad olarak hanefi mezhebi diğer 3 mezhep gibi zaten ehli sünnet itikadındadır. bu sözde kastedilen bu ise anlarım, ancak içtihadların tamamının doğru olduğunu iddia etmek mezhep taassubudur.

 7. islamyolu
  Emekli
  itikad olarak hanefi mezhebi diğer 3 mezhep gibi zaten ehli sünnet itikadındadır.
  Doğru söylüyorsun. itikati olarak zaten Ehli sünnete uyacaktır. Amel olarak yani fıkıh meselelerinde Hanefi mezhebine daha yakın olabilir. ben sadece bunu örnek olarak yazdım. Muhammed Parisa Hazretleri büyük alimdir. neye dayanarak söyledigini bilmiyorum vardır belki bir kaynagı. buna inanmak veya inanmamak imanı zedelemez. Hanefi mezhebinde içtihatta hata olmaz tabiki bizde diyemeyiz. Demekki 4 mezhepten en uygunu olarak çıkardıgı hükümler hanefiye benzeyecek. hepside olmasa çoğunluğu benzerde diyebiliriz.

 8. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Şunu anlamaya çalışıyorum....

  Hazreti Mehdi(S.A.V.) geldiğinde, Hazreti İsa(A.S.) Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'in ümmeti olarak gelecek ve Hazreti Mehdi(S.A.V.)'me tabi olacak.

  Hazreti Mehdi(S.A.V.)'ye tabi olan bir Peygamber(A.S.) Hanefi mezhebine göremi hükmeder. Yoksa Hazreti Mehdi(S.A.V.)'in hükmüne göremi hükmeder.....????

 9. islamyolu
  Emekli
  Hazreti Mehdi(S.A.V.) geldiğinde, Hazreti İsa(A.S.) Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'in ümmeti olarak gelecek ve Hazreti Mehdi(S.A.V.)'me tabi olacak.
  Rivayetlere göre. Şamdaki beyaz camide kamet getirilmiş namaz kılacagı sırada isa Aleyhisselam gelecek ve Mehdi ALeyhisselam kıldırması için geri çekilecegi zaman. İsa ALeyhisselam bu kamet senin için getirildi diyip arkasında namaz kılacaktır. Ve bu bir kereye mahsustur. İsa Aleyhisselam daha faziletli olduğu için , Tabiki Mehdi ALeyhisselam da ona uyacaktır. zaten 7 yıl birlikteligi vardır. Mehdi ALeyhisselam vefat edince Cenaze namazınıda İsa ALeyhisselam kıldıracaktır. Biliyorsun En son Vefat eden Sahabe niteliginde olan da İsa ALeyhisselam dır Çünkü Miraç ta 2. kat semada görüşmüşlerdir.

  Hazreti Mehdi(S.A.V.)'ye tabi olan bir Peygamber(A.S.) Hanefi mezhebine göremi hükmeder. Yoksa Hazreti Mehdi(S.A.V.)'in hükmüne göremi hükmeder.....????

  kardeş ikiside Hanefi mezhebine göre hükmetmeyecek. Çıkardıkları içtihatlar en yakın hanefi mezhebine uyacaktır. zaten o zaman Mezheplerde kalmayacak ki. Direk onlara uyacagız. işin mantıgını anlamışındır inşaAllah. Hanefi mezhebi hak 4 mezhep içinde oldugu için Peygamber efendimiz ve sahabelere en yakın mezhep olduğu için. Doğru içtihatları daha fazladır diye düşünülebilir. Ama kesinlikle İsa ALeyhisselam ve Mehdi ALeyhisselam Hanefi mezhebine uymayacaktır. Çıkardığı hükümler içtihatlar Hanefi mezhebine benzeyecektir .

  burası yanlış anlaşılması gerçekten gülünç bir mesele ortaya çıkarır. Ne bileyim koskoca İsa Aleyhisselam İmam Azama mı uyacak. veya Mehdi ALeyhisselam. bu bu şekil anlaşılmasın öyle anlamayın bastıra bastıra söylüyorum ki. tekrar tekrar okuyan yanlış anlamasın.

 10. karadamlalar
  Kesintili Üye
  büyük alim olsa da söylediği şeyin bir delili yok ise bu dediğini kabul etmemiz için bir sebep yoktur.

 11. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  İsa(A.S.)'ma, Mehdi(A.S.)'mı uyacak. Bu kısmı anlayamadım.

 12. islamyolu
  Emekli
  Cevap: caferi mezhebi nedir? caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır? ile alakalı yazı mumsema.com Cevap: caferi mezhebi nedir? caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır?
  İsa(A.S.)'ma, Mehdi(A.S.)'mı uyacak. Bu kısmı anlayamadım.
  Evet Mehdi ALeyhisselam İsa ALeyhisselam geldikten sonra , İsa Aleyhisselama uyacak. çünkü o daha faziletlidir. Namazlardada bir kereye mahsus İmam , Mehdi Aleyhisselam olacaktır. Çünkü o zaman Kamet Mehdi ALeyhisselama getirilmiş olacak. Sonrakilerde hep İmam İsa ALeyhisselam olacaktır.

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
caferi mezhebi,  Caferilik mezhebi,  caferilik mezhebinin özellikleri,  caferi mezhebi nedir,  caferilik mezhebi nedir,  caferilik nedir,  caferi nedir