+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Biri karısına artık anam bacımsın derse nikah düşer mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Biri karısına artık anam bacımsın derse nikah düşer mi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: biri karısına artık anam bacımsın derse nikah düşer mi?


  Reklam  Cevap: Kişi hanımına, boşamak niyetiyle anam, bacımsın dese boşanır mı?
  "Şimdiden sonra anam, kızkardeşim ol" der de bununla boşamayı kastederse boş olur mu?  Bir kimse karısına "sen benim anam, bacım gibisin", yahut "sen benim anamsın, bacımsın" dese bakılır: Zıhâra (bir nevi yemine) niyet etmiş ise zıhâr sayılır ve keffâret gerekir (sırayla bir köle azad etmek, gücü yetmezse iki ay ara vermeden oruç tutmak, buna da gücü yetmezse altmış fakiri sabahlı akşamlı doyurmak), karısını boşamaya niyet etmiş ise karısı boş olur, yemin etmeyi kastetmiş olursa îlâ denilen yemin gerçekleşmiş olur (bunun keffâreti ya bir köle azâd etmek, ya on fakiri doyurmak, yahut da bu ikisine gücü yetmez ise üç gün peşi peşine oruç tutmaktır), bu sözlerle karısına olan saygı ve bağlılığını ifade etmek istemiş ise bunu ifade etmiş olur, başka bir şey gerekmez.

  Örneklerden anlaşılacağı üzere "şimdiden sonra, bundan böyle" gibi bir kayıt koymasa bile boşamaya niyet ettiği takdirde mezkûr ifadeler ile boşama durumu meydana gelmektedir.

  dipnot:

  Ömer Nasuhi Bilmen, Istılâhât, c. II, s. 331.
  Hayrettin Karaman


 3. Misafir
  Selamlar olsun size sorum şu eşime bundan sonra bacımsın dedim Kuran'a el bastım şimdi barıştık ama haram diye yanaşamıyorux yeni nikahmı kılmamız lazım yardımcı olurmusumuz

+ Yorum Gönder
erkek karsina anam bacimsin derse bunun icin ne yapmali