+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Geçici dövme ve yapışkanlı dövme yaptırmak günah mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Geçici dövme ve yapışkanlı dövme yaptırmak günah mı


 2. 2
  tekturk
  Devamlı Üye

  Cevap: Geçici dövme ve yapışkanlı dövme yaptırmak günah mı


  Reklam  Cevap: simdi özenti olur sonradan gercekten yaptirirsin, onun icin hic yapma en iyisi

 3. 3
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Kalıcı dövme ile geçici dövmenin bu konudaki hükmü aynı mıdır?

  Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lânet etmiştir” (Buhârî, Libâs, 87; Müslim, Libâs, 120). Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, Beyrut, 1421/2000, I, 330). Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici ‘dövme’ ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur.

 4. 4
  Misafir
  Abdest alırken su derinin altına mı gidiyor ki? Saçma

 5. 5
  jerusselam
  Devamlı Üye
  Geçici dövme ve yapışkanlı dövme yaptırmak günah mı
  Diyanet’ten ‘geçici dövme’ fetvası

  Abdest alırken su derinin altına mı gidiyor ki? Saçma
  DİYANET İşleri Başkanlığı, yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici dövmelerde suyun deriye ulaşmadığından gusül ve abdeste engel olduğunu açıkladı
  Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Alo Fetva’ hattına gelen ‘Dövme yaptırmak, abdeste veya gusle engel midir? Kalıcı dövme ile geçici dövme nin bu konudaki hükmü aynı mıdır?’ soruya, şu yanıt verildi:
  “Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur; ‘Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmiştir.’ Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir. Vücudunda dövme bulunan bir kimse, mümkünse sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Ancak,yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici dövmede su deriye geçmediğinden gusül ve abdeste engel olur.”


 6. 6
  Misafir
  Abdest almıyorum ve namaz kılmıyorum.Geçici dövme yaptırsam günah olur mu?

 7. 7
  Misafir
  Kardeşim abdest alıp namaz kılmazsan zaten günah geçiçi dövme içinde ayrı bi günah işleme

 8. 8
  Misafir
  Göğüsüme geçici dövme yaptırmak istiyorum abdest alabilirmiyim sonuçta göğüse su serpmek yok hemen dönerseniz sevinirim

 9. 9
  arifselim
  Yönetici
  Geçici dövmenin deri üzerinde bir tabaka oluşturmaması gerekir. Namaz abdesti için bir engel olmayabilir ama gusül için eğer suyun ulaşmasına engel oluyorsa bununla gusül geçerli olmaz.

+ Yorum Gönder

geçici dövme yaptırmak günah mı

geçici dövme günah mı

geçici dövme günah mıdır

gecici dovme yaptirmak gunahmi

gecici dovme gunahmigeçici dövme harammıgeçici dovme yaptirmak gunahmidir