+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ayete'l-Kürsi'den çıkarılan ilkeler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ayete'l-Kürsi'den çıkarılan ilkeler

  Sual: Arkadaşlar performans ödevim bu lütfen acil yardımcı olun ben biraz buldum ama siz de yazarsanız biraz sevinirim ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Ayete'l-Kürsi'den çıkarılan ilkeler


  Reklam  Cevap: Bu ayet, yüce Allah’ın tek ve ortaksızlığı, sıfatlarının noksansızlığı, kuşatıcılığı ve kudretinin vurgulanması ile ilgili en kapsamlı, en etkileyici Kur’an ayetlerinden birisidir.

  Dilediğini yapma yetkisine sahip olan Allah (C.C.)’ın inanılması gereken tek ilah olduğu, O’nun dışında bir takım insanların kulluk sundukları düzmece ilahların, inkar edilmesi gerektiği gerçeği haykırılmıştır.

  v Ayet; kesin sözlü bir tek Allah inancını yansıtan, "Allah, O'ndan başka ilâh olmayan...".ifadesi ile başlamaktadır.

  Bu kesin sözlü ve katıksız tek Allah inancı, İslâm düşüncesinin dayandığı ve hayatın tümüne ilişkin, İslâm'ın kaynağını oluşturan temel bir esastır. Kulluğu ve ibadet eylemlerini sırf Allah'a yöneltme ilkesi bu düşünceden doğmaktadır. Buna göre hiçbir insan, Allah'tan başka bir kimseye kul olamaz, Allah'tan başka hiçbir mercie ibadete yönelemez, kendisini Allah'tan ve Allah'ın uygun görüp emre bağladığı mercilerden başka hiç kimseye itaat etmekle yükümlü sayamaz. Bütün değer yargılarını, Allah'a dayandırması gerektiği gibi, Allah'ın terazisinde ağırlığı olmayan herhangi bir sosyal değer yargısının da hiçbir önemi olmadığını keşfeder.

 3. Misafir
  İlkeler güzel çıkarılmış ödevimi yaptım bu sayede

 4. Misafir
  bence çok güzel olmuş din dersi ödevimi bitirdim

+ Yorum Gönder
ayetel kürsiden çıkarılan sonuçlar,  ayetel kürsiden çıkarılacak ilkeler