+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sizce peygamberlerin gönderiliş amacı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sizce peygamberlerin gönderiliş amacı nedir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Sizce peygamberlerin gönderiliş amacı nedir?


  Reklam  Cevap: Peygamberlerin gönderiliş sebepleri nelerdir?

  Peygamberlerin Gönderiliş Sebebi  Peygamberlerin varlık sebebi veya peygamberlerin gönderiliş gayesi, insanın yaratılış gayesiyle aynı noktada birleşir. O da, Allah’a kulluktur. Cenâb-ı Hakk (c.c.), Kur’ân-ı Kerîm’de, Ben cinleri ve insanları ancak Bana kulluk yapsınlar diye yarattım (Zâriyât, 51/56) buyurarak, bu hususa işaret etmektedir. Bir başka âyet-i kerimede, Senden önce hiçbir resûl göndermedik ki, ona “Ben’den başka ilâh yoktur; o halde Bana kulluk edin!” diye vahyetmiş olmayalım (Enbiyâ, 21/25) denilerek, aynı hususa işarette bulunulur.

  Sıdk (Doğruluk), emanet (her hususta mutlak manâda emin olmak), tebliğ, fetanet (peygamberî akıl), ismet (günahsızlık) ve aklî-fizikî arızalardan berî olmak gibi altı temel sıfatla mevsuf bulunan peygamberlerin bu ana gönderiliş gayesi çerçevesindeki vazifeleri veya gördükleri fonksiyonlar,

  Din’i tebliğ (Âhzab, 33/39, Mâide, 5/67),
  insanlara güzel örnek olmak (En’âm, 6/90, Ahzâb, 33/21),
  dünya-Âhiret dengesini kurmak (Kasas, 28/77) ve
  insanların Âhiret’te haklarındaki hüküm dolayısıyla Allah’a itiraz haklarının olmamasının yolunu hazırlamaktır (Nisa, 4/165).  ...  Biz elçileri müjde vericiler ve uyarıp-korkutucular olmaktan başka (bir nedenle) göndermiyoruz. Şu halde kim iman ederse ve (davranışlarını) düzeltirse, artık onlar için korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır.
  (Enam Suresi, 48)

  Bu, halkı habersizken, Rabbinin ülkeleri zulüm ve helak edici olmadığındandır.
  (Enam Suresi, 131)

  Biz seni ancak bütün insanlara bir müjde verici ve uyarıcı olarak gönderdik. Ancak insanların çoğu bilmiyorlar.
  (Sebe Suresi, 28)

  Elçiler; müjdeciler ve uyarıcılar olarak (gönderildi). Öyle ki elçilerden sonra insanların Allah'a karşı (savunacak) delilleri olmasın. Allah, üstün ve güçlü olandır, hikmet ve hüküm sahibidir.
  (Nisa Suresi, 165)

 3. Misafir
  Bu konu hakkında araştırmalarım oldu cevabı buldum Allah razı olsun

 4. Misafir
  çok güzel olmuş elinize sağlık

+ Yorum Gönder