+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tekvin nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tekvin nedir?

  Sual: tekvin nedir ne anlama gelmektedir tekvin hakkında kısaca bilgiler lazım arkadaşlar bilgi verir misiniz ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Tekvin nedir?


  Reklam  Cevap: Oluşturma, yaratma, yoktan var etme. Allah'ın yaratması, ol dediği şeyin oluvermesi anlamına gelmektedir.

 3. Misafir
  TEKVİN NEDİR?
  Allah'ın subûtî sıfatlarından biridir. Mümkinata taalluk eden ve iradeye uygun olarak icad ile tesirde bulunan bir sıfattır. Bu duruma göre tekvin, ilim, kudret ve irade sıfatlarından farklıdır. Mâtüridîlere göre, müstakil, Allah'ın zatı ile kaim, ezelî ve subutî bir sıfat olan tekvin, icad, tesir, ihdas, ihtira gibi kelimelerle de ifade edilir. Tekvin, yaratmak ve rızık vermek gibi fiilî sıfatların merciidir. Böylece Mâtüridîlere göre tekvin; ilim, irade ve kudret sıfatlarından başka olup kudret ve irade gibi mümkünata taalluk eder. Eşarîler ise tekvinin hakikî bir sıfat olmayıp itibarî, izafî ve diğer fiilî sıfatlar gibi hâdis olduğunu, Allah'ın zatiyle kaim olmadığını belirtmişlerdir. Çünkü onlara göre tekvine verilen rol, yaratmaktır. Halbuki kudret sıfatına iradenin katılmasıyla aynı sonuç hasıl olmakta ve başka bir sıfata gerek kalmamaktadır. (F.K.)

 4. Misafir
  Tekvin kısa ve öz

  Var etmek, yaratmak manasınadır. Bu da Allah'ın bir sıfatıdır.

 5. Misafir
  yaratmak yoktan var etmek.....

+ Yorum Gönder
tekvin nedir,  tekvin,  tekvinî nedir,  Tekvin nedlr