+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eşimde bende çalışıyorum, paramı ondan izinsiz harcayabilir miyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eşimde bende çalışıyorum, paramı ondan izinsiz harcayabilir miyim?

  Sual: Selamin aleykum,

  Muhasebe isinde çalisiyorum, esimde ayni sirkette insaatçi. Kendi kazandigim parayi ondan izinsiz kullanabilirmiyim? Surekli harcamalarimi soruyor, nereye harcadigimi soylemekten rahatsiz olmuyorum ama kardeslerimi babamlar bir kisa sureligine bize emanet ettiler ve harçlikk vermek istiyorum, acaba soylemem gerekirmi? Dinen bu konuyla alakali hadisler varmi acaba?

  Tesekkur ederim. ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Eşimde bende çalışıyorum, paramı ondan izinsiz harcayabilir miyim?


  Reklam  Cevap: Kadının malı kadına aittir. Bu bakımdan dinen hoş karşılanmayan şeyler dışında kocasından izinsiz bu malını harcayabilir ve sadaka verebilir.

  Kadın, kendi malını, evin ihtiyaçları için harcamaya zorla
  namaz. Çünkü bir erkeğin özel mülkü olacağı gibi, kadının da pekala özel mülk edinme hakkı vardır. Ancak kadın gönül rızası ile, bir zorlama olmadan, isterse, ortaklaşa harcamada bulunabilir. Buna göre, kadının hiçbir şeyi yokmuş gibi bakılır; yeme, içme, giyim kuşam ve benzeri bütün ihtiyaçlarını görmek kocasının sorumluluğu altındadır.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder