+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölmeden mezar hazırlamak veya hazırlatmak caiz midir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölmeden mezar hazırlamak veya hazırlatmak caiz midir ?


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Ölmeden mezar hazırlamak veya hazırlatmak caiz midir ?


  Reklam  Cevap: Ölmeden Önce Kabir Kazdırıp Hazırlamak Câiz midir?

  Bir kimsenin kendisi için kabir kazdırıp hazırlamasını bâzı fakîhler mekruh görmüştür.Çünkü hiçbir kimse, kendisinin nerede öleceğini bilemez. Fakat kefen hazırlamakta kerahet yoktur. Zira kefene mutlak mânada ihtiyaç vardır.
  Hz. Ebu Bekir, kendisine kabir kazdırıp hazırlamak isteyen kimseye "nefsin için kabir hazırlama, kabir için nefsini hazırla..." buyurmuştur.
  Bununla beraber, ölmeden önce kendine kabir hazırlamayı câiz görenler de vardır.Nitekim ilk müceddid Ömer ibn-i Abdül'aziz'in ölmeden önce kendine kabir hazırlattığı kaydedilir.
  Ölmeden önce kabir kızdırmak düşüncesinin temelinde, "ölmeden önce ölünüz" hadîs-i şerîfinin îkazı vardır. Ancak hadîste ifâde edilen ölmeden önce ölmek; kendine kabir hazırlayıp ölmüş rolü yapmak değildir. Belki günah cihetinde ölmek, ölen insan günah işlemediği gibi günah işlemeden yaşamayı esas almaktır. Böyle bir kimse, "ölmeden önce ölünüz" emrinin sırrına mazhar olmuş olur.


  Mehmet Dikmen


 3. Misafir
  Ben hayattayken mezarımı yaptırdım gunahmıdır.

 4. Misafir
  ben olmeden mezar tasımı yaptırdım evımde caızmı gunahmıdır

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Ölmeden önce mezar hazırlığı caizdir dini bir sakıncası yoktur

+ Yorum Gönder
Cok onceden mezar yeri almak dinimizce dogrumu,  mezarlik almak caiz mi