+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölmüşlerimiz için kurban kesebilirmiyiz,kesilirse ne zaman kesilmelidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölmüşlerimiz için kurban kesebilirmiyiz,kesilirse ne zaman kesilmelidir?

  Sual: hocam ben babamı kaybettim 40 gün oldu kardeşlerimle beraber bu kurban bayramında babama kurban kesmek istiyoruz ama bazıları arife günü kesilir diyorlar ölüye kimileride yok bayramın ilk günü olur diyorlar ne yapacagımızı şaşırdım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim ilginiz için teşekkür ederim ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ölmüşlerimiz için kurban kesebilirmiyiz,kesilirse ne zaman kesilmelidir?


  Reklam  Cevap: Son zamanlarda halkımız arasında yaygınlaşma eğilimi gösteren; ölü kurbanı veya kabir kurbanı diye bir kurban çeşidi yoktur. Ancak, ölmüş birisi adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Ayrıca, kurban borcu olup, hayatta iken vasiyet eden kişinin bıraktığı miras yeterli ise mirasçıları tarafından vasiyetinin yerine getirilmesi gerekir. Fakat vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir.

  diyanet

  ---------------

  Sevabını ölmüş bir akrabamızın veya sevdiğimiz bir zâtın ruhuna bağışlamak üzere keseceğimiz kurbanın, kurban bayramında keseceğimiz sair hayvanlardan farkı yoktur. Vasiyet edilmemişse ölü için kurban kesmek bir vecibe değildir. Bir kimse kendi parası ile aldığı ve sevabını ölmüş bir yakınına bağışlamak üzere kestiği kurbanın etinden yiyebilir, başkalarına da yedirebilir. Böyle bir hayvanın bayram günlerinde kesilmesi de şart değildir. Her zaman kesilebilir. Hattâ arefe günü kesilip fakirlere dağıtılması daha isabetli olur. Çünkü Kurban bayramı günü fakirler zaten etten nasibleneceklerdir. Arefe günü kesilip dağıtılırsa, o gün de onların et yemekleri te`min edilmiş olur. Bir kimse kendisi öldükten sonra kurban kesilmesini vasiyet etmiş ise, bu kurbanın bayram günleri içinde kesilmesi lâzımdır. Böyle bir kurban etinden kesen yiyemez. Tamamının tasadduku gerekir. Ölen adamın vasiyeti yoksa ve kurban da onun parasından alınıp kesiliyorsa, bu kurban da vasiyet üzerine kesilen kurban hükümlerine tâbidir.

  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
kabir kurbanı ne zaman kesilir