+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eşimden izinsiz dini sohbete gidebilir miyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eşimden izinsiz dini sohbete gidebilir miyim

  Sual: ben dini sohbetlere katılmak,kendimi geliştirmek,öğrendiklerimi de çocuklarımla paylaşmak istiyorum fakat eşim istemiyor.eşimden izinsiz gidersem günaha girer miyim? ? 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: eşimden izinsiz dini sohbete gidebilir miyim


  Reklam  Cevap: eşiniz izin vermiyorsa dışarı çıkamazsınız.bu nafile namazda olsa,dini sohbetde olsa aynıdır.kaldıki kocanızı hoşnut ederek bir sohbetten elde edeceğiniz sevapla kıyaslanamayacak sevaplar elde edersiniz.sohbete gitmenizden hoşunut değise gitmeyin,daha hayırlı olacaktır.

  Kadın kocası ile iyi geçinmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir.) [Taberani]

  Bir kadın, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber efendimiz aleyhisselam, kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki:
  (Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!) [Şir’a]

  Kadınların Cennete girmeleri erkeklere göre daha kolaydır. Bir hadis-i şerif meali:
  (Kadın, beş vakit namazı kılar, orucunu tutar, kendini yabancılardan korur ve kocasına muti olursa, Cennete girer.) [İbni Hibban]

  Erkeğini razı eden kadın için korku yoktur. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer.) [Tirmizi]

  (Kocasına muhabbet gösteren, çocuk doğuran, öfkelendiği an veya kocası kendine kızdığı zaman, kocasını razı edinceye kadar uyumayan kadın Cennetliktir.) [Taberani]

 3. tekturk
  Devamlı Üye
  Esinizin izni olmadan disari bile cikmamalisiniz , eger islama uygun olarak yasamak istiyorsaniz bu böyledir...Tatli dil ile israr etmeden kocanizi ikna ederseniz ne âla yoksa yok!!!

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Eşiniz size İslamı öğretmekle mükelleftir şayet öğretmiyorsa sizin öğrenmeniz için izin vermesi gerekir. Ama siz tatlı dille konuşup bu işi eşinizle halletmeye çalışın gizli kapaklı işler aile içerisinde huzursuzluk ve fitneye sebebiyet verir.


+ Yorum Gönder
kadin esinden habersiz sohbete gidebilirmi,  kadın kocasından izinsiz sohbete gidebilirmi