+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evrendeki düzen ile ilgili örnekler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evrendeki düzen ile ilgili örnekler


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: evrendeki düzen ile ilgili örnekler


  Reklam  Cevap: Evren denilince; yer, gök, gezegenler, ay, güneş, yıldızlar dâhil canlı-cansız bütün yaratıkların oluşturduğu varlıklar âlemi akla gelir.

  Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır
  Allah evrende yarattığı her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah’ın yarattığı varlıklarda güzellik, ölçü, uyum ve denge vardır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “ Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, ayet 49)

  Ayrıca Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah’tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor.” (Yunus suresi, 5)

 3. Misafir
  Evrende mükemmel bir düzenin varlığını nasıl anlarız?
  İnsan çevresine baktığı zaman gökyüzünde güneşi, ayı ve yıldızları; yeryüzünde insanları, hayvanları, bitkileri, dağları, denizleri görür. Akıllı ve düşünen bir varlık olan insan; çevresinde bulunan varlıkları gözlemlediği ve düşündüğü zaman, evrende mükemmel bir düzenin var olduğunu anlar.

  Kendimize bakalım:

  Kendi vücudumuza baktığımızda, bir düzenin olduğunu kolayca görebiliriz. Yüce Allah; insanı el, yüz, ayak, göz gibi organlarıyla en güzel şekilde yaratmıştır. Mükemmel vücudumuzda organlarımız, birbiriyle uyumlu ve düzenli olarak çalışır. Organlarımız arasındaki bu düzenli ve uyumlu çalışma bizim sağlıklı yaşamamızı sağlar. Solunum sistemimizin uyumlu çalışmasıyla rahatça nefes alıp veriyor, sindirim sistemimizin düzenli çalışmasıyla da yediğimiz besinleri sindirebiliyoruz. Yine beynimizin düzenli ve uyumlu çalışmasıyla düşünebiliyor, kavrıyor ve bilgi ediniyoruz. Bilim adamlarının araştırmalarına göre insan beyninde on milyar hücre bulunduğu, bu hücreler arasında sayılamayacak kadar çok haberleşme bağlantılarının bulunduğu tespit edilmiştir. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: ”Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabbine karşı seni ne aldattı?”(İnfitar suresi, ayet 7-8)

 4. Misafir
  Çok teşekkür ederim sağolun

 5. Misafir
  bence biraz daha bilgi verilmeli

 6. melle
  Devamlı Üye
  Evrende bir düzen olduğuna nasıl bir örnek verebiliriz

  EVRENDE DUZENIN OLDUGUNA ORNEKLER;

  1-GUNESIN DOGUDAN DOGUP BATIDAN BATMASI.

  2-BIR GUNUN 24 SAAT OLMASI.

  3-4 MEVSIM OLMASI

+ Yorum Gönder
evren ile ilgili cümleler,  evrendeki düzenle ilgili örnekler,  evren ile ilgili cümle,  evrendeki düzenle ilgili 10 örnek,  evrendeki düzene 30 örnekler,  evrendeki düzene örnekler,  evrende duzen olduguna 4ornek.