+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuranı kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranı kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Kuranı kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır


  Reklam  Cevap: Kur’an-ı Kerim’in Kitap Hâline Getirilmesi ve Çoğaltılması

  Vahiy Katipleri indirilen ayetleri o dönemin yazı malzemesi olan deri, ağaç kabuğu, papirüs kağıdı ve kemik gibi malzemeler üzerine yazıyorlardı. Bu belgeler üzerinde ayetlerin ve surelerin yer ve sıralarına ait bilgiler de yer alıyordu. Bu malzemelerin düzgün bir şekilde yazılıp kitap haline getirilmesi gerekiyordu.

  İlk Halife Hz. Ebubekir, halifeliği döneminde Kur’an sayfalarını toplayarak bir araya getirmeyi kararlaştırdı. Bu amaçla Vahiy Katibi ve hafız olan Zeyd bin Sabit başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon çok büyük bir titizlikle Kur’an’ı bir araya getirerek kitaplaştırma işine başladı. Her ayet, Peygamberin huzurunda yazıldığına dair en az iki şahitle birlikte kabul ediliyordu. Bu şekilde iki kapak arasında toplanan Kur’an Mushafı oluşturulmuş tur. Bu asıl Mushaf daha sonra Peygamberimizin hanımı Hz. Hafsa’ya emanet edilmiştir.

  Üçüncü Halife Hz. Osman zamanında ise Kur’an, elde var olan asıl mushaf üzerinden çoğaltılarak Mekke, Basra, Kufe, Bahreyn ve Yemen gibi çeşitli merkezlere gönderilmiştir. Böylece lehçe farklılıklarından oluşabilecek kargaşaların da önüne geçilmiş oldu. Bu gün de Topkapı Sarayında Hz. Osman zamanında çoğaltılan Mushaflar bulunmaktadır. Böylece Kur’anı Kerim hem ezberlenmek hem de kitaplaştırılmak suretiyle asırlar boyunca korunarak günümüze kadar gelmiştir.

  Anlatım: Dr. Mustafa Akman

 3. Misafir
  soruma verdiğiniz cevaplar çok güzeldi.okulda işime yarayabilir.cecaplar için teşekkür ederimmmmmmmmmm

 4. Misafir
  soruma verdiğiniz cevaplar çok güzeldi. okulda işime yarayabilir. cevaplar için teşekkür ederim

 5. Misafir
  çok güzeldi tam ödevime uygun bir konu em kısa hem öz süperdi ve daha fazla bilgiye ulaşmış oldum size çokkk teşekkür edrimmm

 6. Misafir
  Bilgiler çok güzel tşk

 7. Misafir
  sağln ödevimi yaptım yarın din dersi var sğln vrrrr olun

 8. Misafir
  Güzel teşekkür ederim

 9. Misafir
  Çok güzel annemde beğendi güzeldi

 10. Misafir
  cok guzel cok begendim güzeldi

+ Yorum Gönder
kuranı kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır,  kuran-ı kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır,  kuranı kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır neden,  kuranı kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır nedeni,  kuran i kerim kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmiştir,  kuran kerim hangi yöntemlerle,  kuran kitap haline getirilirken hangi yöntemler uygulanmıştır