+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Muhammedin aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Muhammedin aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Hz.Muhammedin aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir


  Reklam  Cevap: Hz. Muhammed’in Aile Büyükleri

  Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)'in babası, Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb'in kızı Âmine'dir. Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin Hâşimoğulları kolundan, annesi Âmine ise Zühreoğulları kolundandır. Her ikisinin soyu, bir kaç göbek yukarıda, "Kilâb" kabilesinde birleşmektedir. Her ikisi de Mekkelidir.

  Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, Hz.İbrâhim'in büyük oğlu Hz. İsmâil'in neslindendir. Soyu Adnân'a kadar kesintisiz bellidir.

  Peygamber (s.a.s.) Efendimizin soyu, çok temiz ve çok şerefli bir nesep (soy) zinciridir. Bir hadisi şerifte Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

  "Allah, Hz İbrâhim'in oğullarından Hz. İsmâil'i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından Kureyşi, Kureyşden Hâşimoğullarını, Hâşimoğullarından da beni seçmiştir."

  Hz. Muhammed (s.a.s.)'in doğumundan iki ay kadar önce babası Abdullah, Suriye seyâhatinden dönerken Yesrib (Medine)'de hastalanarak 25 yaşında vefât etmiş ve orada defnedilmişti. Peygamberimiz (s.a.s.)'e, babasından mirâs olarak beş deve, bir sürü koyun, doğduğu ev ve künyesi Ümmü Eymen olan Habeşli Bereke adlı bir câriye kalmıştır.

  Peygamberimizin sütannesinin adı Halime, sütkız kardeşinin adı ise Şeyma’dır. Amcalarının adı, Ebu Talip, Zübeyir, Hamza ve Abbas’tır. Ebu Lehep de onun amcasıdır ama o, Peygamberimize ve Müslümanlara çok kötülük etmiştir.

 3. Misafir
  çok çok çok güzellllllllllllll ve inanılmaz

 4. Misafir
  Çok güzel bir yazı herkese tavsiye ederim

+ Yorum Gönder
hz.muhammedin aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir,  hz muhammedin aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir,  hz.muhammed (s.a.v) aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir,  peygamberimizin aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir,  peygamberimizin ailesinin ortak özellikleri,  hz muhammed sav in aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir,  hz.muhammed s.a.v in aile büyüklerinin ortak özellikleri nelerdir