+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tövbe ettiğimiz günahı tekrarlarsak bu durumda ne yapmamız gerekir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tövbe ettiğimiz günahı tekrarlarsak bu durumda ne yapmamız gerekir ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Tövbe ettiğimiz günahı tekrarlarsak bu durumda ne yapmamız gerekir ?


  Reklam  Cevap: SORU: Selamünaleyküm muhterem hocam ben 23 yaşındayım hastanede aşçı olarak çalışıyorum. Hocam ben işlemiş olduğum günahlarımın günah olduğunu bile bile yaptım. Sonra Rabbime tövbe ettim. Aynı günahı yine işledim ve yine tövbe ettim. Bunu bir kaç sefer tekrarladım. Nefsime hakim olamadım hocam bu konuda sizden bir fetva ve bana yardımcı olmanızı istirham ederim. Allah razı olsun sizlerden hocam.

  CEVAP: Selamünaleyküm. Bir değil bin kere bile bozsanız kapınız o kapıdır. Kapınızı bilin, o kapıdan ayrılmayın yeter. Değişmek için çevrenizi düzeltmeniz gerekir. Biraz daha iyi bir çevre bulun, gerekiyorsa evinizi taşıyın. Bir ilim meclisine katılın. Çok dua edin. Sadece tövbe ile kalmayın.  Nureddin Yıldız

 3. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  aynı konu hakkında tekrar tövbe etmek dışında bu durumu nasıl telafi edebilirim. yani tövbeyi bozunca yapılması gerekenler?
  Tövbeden başka çare yok kardeş..

 4. RedveKabul
  Emekli
  Sayın kardeşim bu konuda yapılan en büyük yanlış ne yaparsan yapayım, ne kadar günah işlersem işleyeyim "Allah nasılsa affeder" inancıdır. Bundan dolayıdır ki bir günahı sürekli işleriz de adeta günahı hafife almak suretiyle bu işi lisan-ı hal ile çocuk oyuncağına çeviririz.

  Tevbe Hristiyanların yaptığı gibi bir merasim değildir sayın kardeşim. Bu işi yap-boz, yap-boz şeklinde çocuk oyuncağına çeviremeyiz. Sakın şeytan sizi "Allah'ın affediciliği" ile aldatmasın. Şeytan çoğu zaman "Allah affeder" telkiniyle insanları günaha yönlendirir. Bu gerçeği Rabbimiz bakın nasıl ifade ediyor;

  "Ey İnsanlar! Allah'ın vadi elbette gerçektir, öyleyse sakın dünya hayatı sizi aldatmasın; o çok hilekâr şeytan da Allah'ın kerem ve merhametini ileri sürerek sizi aldatmasın." (Fatır, 35/5)


  Tövbe insanın özünde meydana gelen bir pişmanlıktır, insanın Allah için günahtan dönmeye ciddi karar vermesidir.

  Rabbimiz Nisa Suresi 31. ayetinde şöyle buyuruyor;

  "Uzak durmanız emredilen büyük günahlardan kaçınırsanız, Küçük kusurlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir meskene yerleştiririz. "

  Yani uzak duracağız, aksi halde sürekli işlemek suretiyle zamanla hafife alma tehlikesi ile karşı karşıya kalırız. Ayrıca bazı günahlar vardır ki keffareti gerektirir bu olmadan günah ortadan kalkmaz. Şayet tevbe ile kalkacak olsaydı Rabbimiz uygulanacak cezalardan bahsetmez tevbe edin yeter derdi. İslamın hadlerini uygulayacak bir İslam devleti olmadığı için hadleri kim uygulayacak? Mesela zina işlediniz cezası topluma açık yerde 100 kırbaçtır. Bunu uygulayacak kimse olmadığına göre bu günahınızdan nasıl kurtulacaksınız? Elbette tevbe edeceksiniz ancak ceza ortada duruyor demek ki oda ahirete kalıyor.

  Ayrıca ayetleri bir bütün olarak düşünmek zorundayız. Allah'ın affediciliği ile ilgili ayetleri diğer ayetlerle beraber düşünmek durumundayız. Mesela;

  "Ey iman edenler! Tam doğru ve temiz (bir) kalple sahih bir tevbe ile (bir daha günaha dönmemek şartıyla) Allah'a tevbe edin. Böyle yaptığınız takdirde olur ki, Rabb'iniz günahlarınızı örter. Sizi, altından ırmaklar akan cennetlerine kor..." (Tahrim; 8)

  Demek ki bir daha dönmemek üzere, nasuh, samimi, bir daha dönmemek üzere bir tevbeyle olmalı ki "Böyle yaptığınız takdirde olur ki Rabbiniz günahlarınızı örter". Lütfen dikkat edin; "olur ki, olabilir ki" Allah sizin günahlarınızı örter diyor ayet.


  Şimdi bazı kardeşler çıkıp Allah'ın affediciliği ile ilgili ayetler getirebilirler ama dediğimiz gibi onları da yukarıdaki ayetlerle beraber düşünmek zorundayız. Aksi halde "tevbe ederim Allah nasılsa affeder" deyip aşağıdaki tehlikeyi fark edemeyiz.

  En'am 120. "Günahın açıkta olanını da, gizlisini de terk edin. Çünkü günah kazananlar, yüklene geldikleri nedeniyle karşılık göreceklerdir."

  Nisa suresi 17. "Allah'ın (kabulünü) üzerine aldığı tövbe, ancak cehalet nedeniyle kötülük yapanların, sonra hemencecik tövbe edenlerin(kidir). İşte Allah, böylelerinin tövbelerini kabul eder. Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibi olandır."

  O halde, son olarak;

  Günahları hafife almayalım kardeşim. Hangi günahın bizi helaka sürükleyeceğini bilemeyiz.
  Olayı bir de şöyle düşünelim; kendi aramızda dahi birbirimize söz verip sözümüzde durmadığımızda muhatabımız, arkadaşımız ne diyor; "Ya bırak, sen benimle alay mı ediyorsun".
  Tek farkla karşımızda arkadaşımız veya herhangi birisi yok, Allah'tan bizi Yaratandan söz ediyoruz, vallahi bir günah ile karşı karşıya kaldığımızda kalplerimiz ürpermeli.

  Bütün bunları önce kendi nefsime sonra size ve sizin şahsınızda bütün forumdaki kardeşlerime söylüyorum. Allah bizleri affetsin, Rabbimiz bizlere merhamet etsin.

  Selam ve dua ile

 5. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Amin Allah Razı olsun kardeşim ,Açıklamana noktasından virgülüne kadar katılıyorum .

 6. Misafir
  bende günah işledim ama 3-4 kere töbe edip gine yaptım lütfen yardım edin ben cehenneme girermiyim Allah beni affedermi

 7. Misafir
  Ben tovbe etdim ve tovbemi pozdum.Indi ne etmeliyem?

 8. imam
  Üye
  tövbe ettiğin şeyi tekrar yapmak
  .Indi ne etmeliyem?
  ben cehenneme girermiyim
  1000 defa günah işleseniz ve tövbenizi bozsanız da yine tevbe ediniz.

 9. Misafir
  ben günah işledim ama yine tövbe etiim ama yine günah işledim yine tövbe etiim .bu en az 5 defa yaptım allah benim tövbemi kabul edermi

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  bu en az 5 defa yaptım allah benim tövbemi kabul edermi
  tövbe ettiğin şeyi tekrar yapmak ahlaken uygun değildir ama 100 defa aynı günahı işlesen de yine tevbe et Allah affedicidir.

 11. Misafir
  Ben bir günah işledim ve tövbe ettim. Tövbeyi bozsam günaha girermiyim?

 12. arifselim
  Yönetici
  Tövbe demek, o günahı tekrar etmeyeceğine dair söz demektir. Tabiki günahtır. Hem o günahı işlemiş olursun hemde tövbeni bozmuş olursun. Allah'a dua et ve tövbeni sakın bozma.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
tövbe ettiğin şeyi tekrar yapmak,  tövbe bozunca ne yapmalı,  tövbe bozmanın günahı,  tövbe bozunca ne yapmak gerekir,  tövbe ettiğin bir şeyi tekrar yapmak,  tövbeyi bozunca ne yapmak gerekir,  kaç kere tövbe edilir