+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Afrika'nin musluman olmayan bir ulkesine yardim ettim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Afrika'nin musluman olmayan bir ulkesine yardim ettim

  Sual: Selaminaleykum,

  Doktorum araciligiyla afrikada Burkina adinda bir ulke'ye kuçuk bir miktarda yardimda bulundum. Yardim kurulusu kurdular, bende uye oldum. Surekli takip ediyorum internet sitesinden, çok muhtaç insanlar oldugunu farkettim. Bir sey daha farkettim: musluman degiller, yani hiç birinin inanci benimki gibi degil ve toplandiklari yerlerde surekli rahibeler var. Fransada yasiyorum, ve Türkiye'de yardim edebilecegim birisi veya bir yer olmadigi için onlara yardim ediyorum. Verdigim paranin muhtaç insanlara gittiginden suphe etmiyorum ama kendi yurdumun insani dururken onlara yapmamda bir sakinca varmidir? Dogrumu ediyorum?

  Tesekkurler. ? 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: Afrika'nin musluman olmayan bir ulkesine yardim ettim


  Reklam  Cevap: hristiyanlığın yayılmasına yardım ediyorsunuz
  o çocuklar ahirette sizin yakanıza yapışabilirler

  Müslüman olsun kafir olsun tüm muhtaclara yardım eden İslami kuruluşlar var
  bir tanesi ihh onun linkini vereyim inceleyin
  http://www.ihh.org.tr/

 3. cihad38
  Emekli
  @mir hoca çok güzel cevaplar veriyorsunuz,tebrik ediyorum,ama sormadan geçemeyeceğim(özel mesaj olmadığı için burdan yazıyorum)
  yurdumun neresindensiniz merak ettim.
  bizim burda (alanya) öğle ezanı saat 13:05 de okundu,ve bugün cuma'ydı.
  bulunduğunuz yer eğer van değilse ve namaz saati burdan 40 dk önce değilse büyük ihtimal cuma namazını kaçırdınız.13:05 de mesajınız var.yada adınıza yazan biri.
  şahsi olarak merak ettim sadece kusra bakmayın.

 4. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  hristiyanlığın yayılmasına yardım ediyorsunuz
  o çocuklar ahirette sizin yakanıza yapışabilirler


  Bence yanlış düşünüyorsun amir kardeş, tabi ki önceliği yardıma muhtaç Müslümanlar olacak ama herkes kendi dinine mensup muhtaçlara tek yardım ederse bu düşünceyle hareket ederse ya diğer mazlumlara kim yardım eder.Rabbim yarattığı her canlının rızkını veriyor demek ki onların rızkı da bu doktor kardeşimiz vasıtasıyla Rabbim veriyor.

 5. @mir
  âb ü kil
  cihad38 kardeş mümkün mertebe özel bilgi vermiyorum

  sorunun cevabına gelince
  Cum'a namazı ve cami imamları hakkında daha önce çok yazdım
  geçen hafta da şunları yazdım:

  kardeş mesai saati belası bende de var
  Allah yardımcımız olsun diyorum

  40 yılın başı fırsat bulup gidince de
  vaaz ve hutbeler bazen öyle canı mı sıkıyor ki
  gittiğime gideceğime pişman oluyorum
  Ravza Sevdam kardeş

  ben kafirlere yardım edilmesin demedim
  muhtac durumda olan kafirlere de yardım edilecekse
  bu yardımı yapanlar Müslüman olmalı ki o insanlar belki Müslüman olurlar anlamında bir şeyler yazdım
  nitekim Ruanda da böyle olmuş
  Afgan'da ise mücahid çocuklarının bu yardım kuruluşları aracılığı ile hristiyanlaştırıldıklarını okumuştum
  Allah korusun

 6. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  O zaman bu kardeşimizde Hristiyan bir dernek yerine Muhtaçlara yardım eden Müslüman bir dernek bir kuruluş bulsun.Bu konuda sana hak veriyorum.Ben sandım ki kendi yardımını kendi elleriyle onlara teslim ediyor arada hristiyan aracıların olduğunu bilmiyordum.

 7. Misafir
  Tekrar Selamin aleykum arkadaslar,

  Yukardaki soruyu ben yazmistim. Arada hristiyan aracinin oldugunu tahmin ediyorum, ama emin de degilim. Eger oyleyse, vicdanim rahat degil, boyle bir seye vesile oldugum için suçlu hissediyorum kendimi. Bilseydim hiç uye olmazdim, yardim edince kayit olunuyor ve uye olunuyor. Ama topu topu 15-20 kisi uye. Doktorum anlatinca gerçekten muhtaç olduklarini anladim, ve fotograflardan da belli, bir doktor toplulugu gonullu olarak karsiliksiz gidiyorlar onlarda. Benim niyetim ise kuçuk bir miktarda olsada bir yardimda bulunmak. Bilmeyerek gunahami girdim acaba? Cok rahatsiz oldum bu durumdan. Verdiginiz link için ise tesekkur ederim, televizyonda da goruyordum ama gerçekten ulasiyormu yardimlar diye suphe ediyordum.

  Bu arada, Ravza Sevdam'in yazdigi bir sey beni tedirgin etti, açiklik getireyim: yardim ettigim kurulusun dini yok, yani ne musluman ne hristiyan. Dinsiz, senin-benim gibi insanlarin pazarda sattiklari 2. el esyalarin gelirleriyle alinan saglik malzemelerinden ibaret. Yanlis anlasilmasin diye soyluyorum.

  Cevaplariniz için tesekkur ederim.

 8. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Bu arada, Ravza Sevdam'in yazdigi bir sey beni tedirgin etti, açiklik getireyim: yardim ettigim kurulusun dini yok, yani ne musluman ne hristiyan. Dinsiz, senin-benim gibi insanlarin pazarda sattiklari 2. el esyalarin gelirleriyle alinan saglik malzemelerinden ibaret. Yanlis anlasilmasin diye soyluyorum.

  Cevaplariniz için tesekkur ederim.

  Kardeş benim demek istediğim şey şu mesela sen kendi ellerinle herhangi bir aracı olmadan o mazlumlara yardım edersen onlarda belki bu yardım severliliğine bakarak İslamiyete karşı bir sempati duyar belkide bu sayede Müslüman olurlar.Ama eğer senin bu yardımını bir hristiyan veya bir yahudi yada başka bir dinden birisi senin yerine verdiğinde bu sefer demin anlattığımın tam tersi olacak bu yüzden o insanlar belki hak din olan Müslümanlığa kavuşamayacak.Tabi verdiğin yardımın karşılığını Rabbim verecek ama bu tür konularda çok hassas ve dikkat edilmesi gerekiyor.Bu dönemde misyonerlerin çevirmediği dolap gitmedikleri yer yok o yüzden islamı yardım vakıflarını tercih ederseniz daha güzel olur.Allah'a emanet olun.

+ Yorum Gönder