+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İdrar yaptiktan sonra tuvalet kagidi ile silip temizlemek günah mi ben yikamiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İdrar yaptiktan sonra tuvalet kagidi ile silip temizlemek günah mi ben yikamiyorum


 2. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Cevap: İdrar yaptiktan sonra tuvalet kagidi ile silip temizlemek günah mi ben yikamiy


  Reklam  Cevap: Tuvalet kağıdı temizlemek için değil kurulamak içindir.Kağıdın nüfuz etmediği bir yerde idrar kalabilir ve bu bütün amellerinizi bozar.

 3. fanihayat
  Emekli
  Selamün Aleyküm


  Herkes idrarını yaptıktan sonra istibra yapması yani idrarını kurutmakla sorumludur, bu durum farklı farklıdır şayet yapılmazsa örneğin abdest aldıktan sonra sızıntı olabilir bu da abdesti ve de namazı bozar.

  Bu istibra konusu o kadar önemlidir ki "Kabir azabının çoğu ondandır" buyruldu.

  îbn-i Ebi Şeybe, îbn-i Ebi Dünya Acûri, Ebû Hüreyre (Radıyalla hû anh)'dan rivayet ettiklerine göre, Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

  «Bevlden (idrardan) sakınınız, çünkü kabir azabının çoğu ondandır)

  îbn-i Ebi Şeybe, Müslim ve Buhari, ibn-i Abbâs (Radıyallahû anhümaVdan rivayet ettiklerine göre, Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) iki kabrin yanından geçerken, şöyle buyurdu:

  «Bunlar, azap görüyorlar. Azapları da büyük günahlardan do layı değildir. Birisi bevlden temizlenmiyordu, diğeri de arada koğu-culuk yapardı. Sonra, Resûlullah elinde bulunan yaş bir değneği ikiye bölüp kabirlerine dikti. Ashab; Bunu neden yaptın yâ Resûlullah deyince;

  «Umulur ki bunlar yaş kaldıkça azapları hafiflenir»

  îbn-i Ebi Dünya, Beyhaki, Meymûne (Radıyallahû anhâî'dan ri vayet ettiklerine göre Peygamber (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) şöy le buyurdu:

  «Ey Meymûne! Kabir azabından Allah'a sığın. Kabrin en şid-zetli azabı gıybet ve bevldendir.»

+ Yorum Gönder
tuvaletini kagitla silmek gunahmidir