+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Deve hörgücü benzetmesine girmemek için topuz yapmadan nasıl bağlıycaz eşarbı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Deve hörgücü benzetmesine girmemek için topuz yapmadan nasıl bağlıycaz eşarbı?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Deve hörgücü benzetmesine girmemek için topuz yapmadan nasıl bağlıycaz eşarbı?


  Reklam  Cevap: Cahiliye devrinde başörtüsü vardı. Ancak enselerine bağlar ve arkaya bırakırlardı. Yakaları önden açılır, gerdanları ve boyunları görünürdü. İşte bu durumu düzeltmek için ayeti kerimede Allah Teala,

  “Başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar...”

  buyurmuştur. Bu örtünün şekli ve biçimi ise önce açık yer kalmayacak şekilde başı, boyun ve gerdanlığı örtmektir. Sonra da ince ve çekici olmayan bir örtüyü kullanmaktır. Mutlaka şu ölçüde ve şöyle olmalıdır demek doğru değildir. (bk. Elmalılı, Hak Dini, Nur Suresi 31. ayetin tefsiri.)

  Buna göre başörtüsünü yakaların üzerinden örtmenin hikmeti; boyun, gerdan ve göğsün örtülmesini sağlamaktır. Bu zamandaki kadın giyiminde başörtüsü pardesünün veya üst elbisenin içine konduğunda boyun ve gerdan örtülmüş olmaktadır. Bu örtünme sağlandığına göre başörtüsünü bu şekilde bağlamak caizdir. Önemli olan, İslama uygun olarak tesettürün sağlanmasıdır.

  Ancak saçları tepeye toplayıp deve hörgücü gibi yapmak sakıncalıdır.

  Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah'ın hem de Peygamber (asm)'in emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayındır; açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır.
  Kadının taktığı başörtüsü altını gösterecek kadar ince olmamalıdır. İnce olan başörtüsü ile örtünme sağlanmış olmaz. Ayrıca insanların dikkatini çekecek şekilde açık renkli ve gösterişli başörtüsünden uzak durulmalıdır. Böyle bir başörtüsünün bir mahzuru yoktur denilemez.

  Sadece baş örtüsünde değil kadının diğer dış elbiselerinde de cazip renkli kumaşlar kullanılmamalıdır. Eğer üstten örtülecek örtünün kendisi ziynet sayılabilecek renk ve görünüşte olursa ona tam örtü denilemez.
  Ahzab suresi 33. ayetinde mealen şöyle buyruluyor:

  "Vakarla evinizde oturun. Önceki Cahiliye kadınlarının kırıla döküle, süslerini göstererek (teberrüc) yürüyüşleri gibi yürümeyin."

  Ayette geçen teberrüc kelimesi; Zemahşeri'ye göre; "Genelde; gizlenmesi gereken şeyleri açmada çaba sarf etme, özelde ise; kadınların ziynetlerini ve güzelliklerini açıp yabancı erkeklere göstermesidir."
  İmam Suyuti;"Kadının endamlı endamlı yürümesi, başörtüsünü bağlamadan başına atıp kadınların tabii ve yapay güzelliklerini ve çekiciliklerini uygun olmayan yerlerde sergilemeleri, süs ve eylemleriyle kendilerinden yararlanma hakkı olmayanların dikkatini ve ilgilerini çekmeleridir." der.
  Alusi ise; "Bana göre zamanımızda müreffeh kadınların evlerinden çıkarken üstlük olarak örtündükleri örtülerde yabancıya gösterilmemesi gereken ziynet kabilindendir. Çünkü bunlar rengarenk çekici giysilerdir." açıklamasını yapar.
  Buna göre kadınların örtüye dikkat ettikleri gibi, onun bir süs eşyası gibi olmamasına da dikkat etmeleri gerekir.

  Saçları Tepeye Toplayıp Deve Hörgücü Gibi Yapmak:

  Konuyla ilgili Hadis-i Şeriflerde "deve hörgücü gibi saçları bağlamanın uygun olmadığı" açıkça ifade edilmiştir. (bk. Müslim, Libas 125) Kadınların başlarının deve hörgüçlerine benzetilmesi çeşitli bağ ve sargılarla sararak onları büyüttükleri içindir. Saçların deve hörgücüne benzetilmesi saçların açık veya kapalı olarak toplanıp yüksekçe bağlanması şeklinde de anlaşılabilir. Açık olarak yapanlar daha büyük günah işlemekle beraber kapalı olanların da dikkat etmesi gerekir.
  Aşırı süslü, şeffaf, göz alıcı renkte ve yaldızlı başörtüsü: Örtünmenin hedefi "dikkat çekmemek" olduğu halde, bu tür başörtüler dikkatleri üzerine toplamaktadır. Şeffaf olanlar, içini göstererek hadislere açık bir muhalefet teşkil etmektedir.
  Boynu ve -baştan arkaya kayarak- saçı tam örtmeyen başörtüsü: Yalnız çene altından veya enseden bir düğüm atılınca, boyun açık kalmakta ve âyette geçen "başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar." emri terk edilmektedir. Altına tülbent takılmayan ve sağlam bağlanmayan ince başörtüleri de saçın bir bölümünü açıkta bırakmakta ve Rabbimizin emri ihlâl edilmiş olmaktadır.

  Allah Teala (c.c) yarattığı kişilerin fıtratını (yaratılışını) en iyi şekilde bildiği için, hanımların fıtratında da cekici yönlerinden dolayı, onlara cekici olan âzalarını örtmelerini emretmektedir. Bu konuda hem Kur’an-ı Kerim'deki hem de Resulüllah (asm)’in sünnetindeki hükümler açıktır ve bu emirler örtünmenin farz olduğu hükmünü ortaya koymaktadır. Bu konuda bütün mezhep imamları, fıkıhcılar, hadisciler ve tefsirciler ittifak etmişlerdir.

  Resulüllah (asm) Müslüman hanımları ve aile reislerini uyarıyor. Tesettüre uygun olmayan giyim, tavır ve hareketlerin cennetten mahrum olmaya ve cehennem azabına neden olacağı unutulmamalıdır. Kısa dünya hayatı ve nefsimizin istekleri için ebedi hayatımızı tehlikeye atmak asla doğru değildir.
  Tabi ki bunlar tövbe edildiği takdirde değişecektir. Allah tövbe edenlerin tövbelerini kabul edicidir. Allah yitiğini bulan insanın sevinmesinden daha çok günah işleyen kulunun tövbe etmesinden hoşnut olur. Öyleyse açılma gibi bir hataya düşen insanlar tövbe edip Allah’a dönsünler, Allah’ın emirlerine uygun bir şekilde hem örtünüp hemde gereği gibi ibadetlerini yapsınlar ki böylece Allah’ın cennetine erip cemaline kavuşabilsinler. Aksi halde Allah (c.c) Kur’an'ın emir ve yasaklarına uymayanlara soruyor: “Siz nereye gidiyorsunuz.” (Tekvir,81/26)

  Evet hep birlikte kendi kendimize soralım “Biz nereye gidiyoruz?.."


  Bu ikazları dikkate alarak hareket etmenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz.  Sorularla İslamiyet 3. Misafir
  Bir sey sormak istiyorum ben topuz tokası kullanmak istemiyorum ama normal olarak sacimizi baglayincada çıkıntı gibi oluyor ve buda kötü goruntusunden dolayi yine ilgi cekiyor . Saclarima salimin altinda ne sekil vermeliyim ? Bu konuda cok tereddute dusuyorum.Tesekkurler .

 4. arifselim
  Yönetici
  Saçları başın üstünde kabarmayacak ve deve hörgücüne benzemeyecek şekilde bağlamak lazım. Gerekirse saçlar örülebilir ve başın arka tarafında toplanabilir.

 5. Misafir
  Merhaba arkadaşım ben de topuz toksini sevmiyorum bu yüzden büyük kare esarbi tek tarafını topuz yaptığım saçın üstüne koyuyorum kalanını da doluyorum topuz tokası çıkıntı olurken o daha hoş oluyor çıkıntı değil düz oluyor bence bide öyle denemelisin

 6. Misafir
  bez şalı topuz yapmadan bağlamak istiyorum ama boyundan bağlayıp arkaya atılmasını sevmiyorum baş etrafında dolama yapınca ise boynumu sıkıyor bana nasıl bağlayabilirim öneri verir misiniz omuzlarımı kapatsın istiyorum

 7. Misafir
  Şalın bir tarafini kisa tutarak çene altindan ignele sonra uzun tarafi basinin ustunden dolandirip yan tarafa ignele uzun olan ucunu sirtimda birak yurtdisinda boyle yapiyoz biz

 8. Misafir
  Canım bende eskiden topuz yapıyordum 3 başortu sariyordum gunah oldugunu ögrendim ve biraktim bende senin gibi bi tereddütte kalmistim cidden cok cirkin gorunuyor ve benim sacim belimi geciyor baglasam yine topuz olucakti ve bir yol kesfettim...ilk sacimi bagliyorum ardindan boneyi basima gecirip bonenin iplerinin 2 ucunu agzima aliyorum sonra arkamdaki bagli olan sacimi saliyoru ve oraya iyice dagitiyorum sacimi...peki oyle mi kalicak...? Tabikide hayır.!!! Bonenin alt acık olan kismina boydan boyda igne takiyorum boylece ne kötu gozukuyor nede gun boyunca beni rahatsiz ediyor...ve tabiki en onemliside günahdan kaciniyorum GUNAH DEGIL🙂

 9. Misafir
  Ben de topuz tokası kullanıyorum arada takmasam da yinede tamamiyle vazgecemiyorim çünkü topuksuz pasortumu pek yakışmadığını görüyorum bu konuda yardımcı olabilirmisinz.

 10. Selam2
  Devamlı Üye
  Bence en çirkin şekil topuzdur. Zaten Müslümana da bunu yapmak yakışmaz.

 11. kanali
  Seyirci Üye
  ben başımı yeni kapatacağım ama troid hastası olduğumdan beri boğazlı kazak bile giyemiyorum boğulacak gibi oluyorum. namaz kılana kadar bile dayanamıyorum bunalıyorum. bu durumda başımı nası örtebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

 12. arifselim
  Yönetici
  Allah şifalar versin kardeşim. Bu durumda kendini zora sokmayacak ve en hafif olabilecek şekilde örtünebilirsin mazur sayılırsın.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
eşarp topuzu nasıl yapılır,  topuz yapmadan eşarp nasıl yapılır,  şal topuzu nasıl yapılır,  eşarp topuzu,  başörtü topuzu nasıl yapılır,  eşarp bağlamak için topuz nasıl yapılır,  tesettürde topuz nasıl yapılır