+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuranda adı geçen peygamberlerin isimleri ve anlamları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranda adı geçen peygamberlerin isimleri ve anlamları


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kuranda adı geçen peygamberlerin isimleri ve anlamları


  Reklam  Cevap: 1.HZ. Adem (A.S.) İlk insan,ilk peygamber olması ve tüm insanlığın babası olması…
  2.HZ. İdris (A.S.) Hz. Idris, Hz. Sit aleyhisselamin torunlarindan bir peygamberdir ve Kendisine 30 suhuf kitap verildi.
  3.HZ. Nuh (A.S.) Allah Teâlâ’ya ibadeti terkedip, tapınmak için kendilerine putlar edinen ve böylece yeryüzünde ilk defa fesada uğrayan bir kavmi tevhid akidesine döndürmek için gönderilen peygamber HZ. Nuh…
  4.HZ. Hûd (A.S.) Hz. Hud Yemen’de bulunan Ad kavmine gönderilen peygamberdir.
  5.HZ. Salih (A.S.) Sâlih Peygamber Semud kavmine gönderilen peygamber, Nuh aleyhisselamin ogullarindan Sam’in neslinden, Hz.Âdem’in 19. kusaktan torunudur.
  6.HZ. İbrahim (A.S.) Hz. Îbrahim Kur’an-i Kerim’de bildirilen peygamberlerdendir…
  7.HZ. Lût (A.S.) Kur’an-i Kerimde bildirilen peygamberlerden olan Hz. Lut, Ibrahim aleyhisselamin kardesi Hârân’in ogludur.
  8.HZ. İsmail (A.S.) Kur’an-i Kerîm’de adi zikredilen peygamberlerden, Kendisine “Allah’ın kurbanı” anlamına “Zebihatullah” da denir.
  9.HZ. İshak (A.S.) Ibrahim (a.s)’in Hz. Sâre’den dogan ikinci oglu.
  10.HZ. Yâkup (A.S.) Ya’kûb (a.s)’ın soyu, İshâk (a.s) vasıtasiyle İbrahim (a.s)’a dayanmaktadır. O, İshak (a.s)’ın ve İshak (a.s) da İbrahim (a.s)’ın oğludur.
  11.HZ. Yûsuf (A.S.) Hz. Yûsuf Kurân’da adi geçen peygamberlerden birisi olup, Yakub Peygamber’in ogludur.
  12.HZ. EYYÛB (A.S.) Eyyûb (a.s.)’dan Kur’an’da dört yerde bahsedilir ve sabir örnegi olarak takdim edilir
  13.HZ. Şuayb (A.S.) Medyen ve Eyke halkına peygamber olarak gönderildi. Bu iki ülkede ayrı ayrı mücadelede bulundu.
  14.HZ. Musa (A.S.) Allah Teâlâ’nin, dört büyük kitaptan biri olan Tevrat’i verdigi ve yeryüzünde dinini teblig edip, hakim kilmasi için gönderdigi Ulu’l-Azm* peygamberlerden biri.
  15.HZ. Ha*run (A.S.) Hz. Harûn (a.s), İsrailoğulları peygamber-lerinden, Hz. Musa (a.s)’ın kardeşi. Hz. Yusuf’un vefatından sonra Mısır’da yaşayan İsrailoğulları ve diğer insanlar, bir müddet onun gösterdiği yoldan yürüdüler; ancak daha sonra hakikatı unuttular.
  16.HZ. Dâvud (A.S.) Kur’ân-i Kerim’de adi geçen israilogullari peygamberlerinden biri, Yahuda kabilesinden isa (Yasa)’nin sekizinci ogludur.
  17.HZ. Süleyman (A.S.) Tarih, yaklaşık olarak İ.Ö. 970-931 yılları arasında yaşadığı düşünülen Hz. Davud’un oğlu Hz. Süleyman’ın kurduğu muhteşem krallığa şahitlik eder ve krallığınıda daha güçlendirdiği bilinir.
  18.HZ. İlyas (A.S.) Kur’an-i Kerîm’de ismi geçen peygamberlerden biri. Hz. Musa (a.s)’dan sonra gelen nesebi Hz. Harun (a.s)’a dayandigi rivayet edilen bir israilogullari Peygamberi.
  19.HZ. Elyasa (A.S.) İsrâiloğullarına gönderilen peygamberlerden.
  20.HZ. Zülkifl (A.S.) Kur’ân’da iki yerde kendisinden bahsedilmektedir: “ismâil, idris ve Zülkifl, hepsi sabredenlerdendi.
  21.HZ. Yûnus (A.S.) Geçmiş zamanlar Asurlular diye bir kavim vardı. Bu kavim Ninova şehrinde yaşardı. Ninova o vakitler en büyük şehirlerden biriydi. Hz. Yunus’ta Allah tarafından bu kavime peygamber olarak gönderildi.
  22.HZ. Zekeriya (A.S.) İsrâiloğulları’na gönderilen peygamberlerden. İsmi Zekeriyya bin Âzan bin Müslim bin Sadun olup, soyu Hz. Süleymân’a ulaşır.
  23.HZ. Yahya (A.S.) ismi kendisine Allah (c.c) tarafından verilmiştir.
  24.HZ. İsa (A.S.) Hz. isa (a.s) batili tarihçilere göre miladi yildan dört veya bes sene kadar önce dogmustur.
  25.HZ. Muhammed (A.S.) Son PEYGAMBER “Biz seni sırf Kur’ân’la müjdelemen ve uyarman için gerçeğin ta kendisi olarak gönderdik”. 3. Misafir
  çok güzel bilgiler teşekkür ederim

 4. Misafir
  Çok beğendim , performans ödevimde çok yardımcı oldu. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM... ALLAH RAZI OLSUN...

 5. Misafir
  çok teşekkür ederim projemde çok yardımcı oldu

 6. Misafir
  Cox twkr edirem. Bana yardimci oldu.

 7. Misafir
  çok güzel Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
kuranda adı geçen peygamberlerin isimleri,  kuranda gecen peygamberlerin isimleri,  kuranda adı geçen peygamberler,  Kuranda geçen peygamberler,  kuranda adı geçen peygamberler isimleri,  peygamberlerin isimleri,  kuranda gecen peygamber isimleri