+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müslüman şirke düşse ama tevbe etse yine müslüman mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müslüman şirke düşse ama tevbe etse yine müslüman mıdır?

  Sual: selamun aleykum,

  kardeşlerim ben ettiğim bir laf yüzünden şirke düştüğüme kanaat getirdim. sorum şu: benim için artık herşey bitti mi yoksa tevbe edip yoluma devam mı etmeliyim.

  bu hususta kafamı kurcalayan nisa suresinde bahsedilen "şirki asla affetmez..." ifadesi ahirete yönelik, yani tevbe etmeden bu hal üzerine ölenler hakkında bir hüküm müdür? kısaca bu dünyada şirke düşen bir müslüman tevbe etse tevbesi -inşaAllah- kabul olur mu?

  kötü bir ruh hali içindeyim. ne yapacağımı bilmiyorum. kafam karıştı. kimi asla affedilmez demiş kimi tevbe edilirse affedilir diyor. ? 2. Saif Al-Din
  Devamlı Üye

  Cevap: müslüman şirke düşse ama tevbe etse yine müslüman mıdır?


  Reklam  Cevap: Dur bakalım o kadar kolay değil herşeyin bitmesi. İçini rahat tut, sakın daralma.

  Bak,

  153 - Kitap ehli, senden, kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyorlar. Musa'dan bundan daha büyüğünü istemişler ve: "Allah'ı bize açıkça göster" demişlerdi. Haksızlıkları sebebiyle onları yıldırım çarptı. Sonra kendilerine açık deliller geldiği halde buzağıyı (tanrı) edinmişlerdi. Onları bundan dolayı da affettik. Ve Musa'ya açık bir delil (yetki) verdik.
  (Nisa, 153)


  Hz. Musa döneminde şirk koşan sonra tevbe edenlerin durumundan bahsediyor ayet. Onları bundan dolayı da affettik diyor.

  Önemli olan şirk koşmuş olarak, tevbe etmeden, kafir olarak ölmemek. Allah bunu bağışlamaz, ama halini düzeltip de kendisini iman eden birisini neden bağışlamasın. Ayette de bağışladığını bildiriyor. Pek çok ayetlerde de halini düzeltenlerin kurtulduğunu beyan ediyor.
  İnşaAllah sen namazlarına, amellerine devam et ve tevbe et.

  145 - Şüphesiz ki münafıklar, cehennem ateşinin en aşağı tabakasındadırlar. Onlara bir yardım edici de bulamazsın.
  146 - Ancak tevbe edenler, durumlarını düzeltenler, Allah'a sarılanlar ve Allah için dinlerine samimi olarak bağlananlar müstesna. İşte bunlar müminlerle beraberdirler. Allah, müminlere büyük bir mükafat verecektir.
  147 - Eğer şükreder ve iman ederseniz Allah size azabı ne yapar? Allah, şükredenlerin mükafatını veren ve her şeyi bilendir.
  (Nisa, 145-146-147)


  Hadi öğlen ezanı okunacak birazdan, abdestini al namaza git, bu olayı da hiç olmamış gibi unut

 3. Misafir
  elhamdullillah.

  dediğiniz gibi tövbemi yaptım ve yoluma devam ediyorum...

  selamun aleykum...

 4. Misafir
  ALLAH hepinizden razı olsun kardeşlerim

 5. Misafir
  Hocam ben büyü yaptım ve daha sonra çok pişman oldum defalarca tövbe ettim yaptığım büyünün de karsı tarafa bir zararı olmadı benim affım yok mu çok pişmanım.

 6. Misafir
  Rabbim bütün günahları bağışlayicidir o kişiyle helalleş eger ölduyse arkasindan ona iyilik gotur ve dua et bol bol ama sakin ahirete birakma karsisina cikmadan once Allaha dua et ki kalbi yumuşasin.

 7. Misafir
  Salam aleykum mende wirke duwmuwem ne edim bilmirem bile bile ALLAHIMDAN BAGIWLANMA DILEYIREM. YOLUMA QAYITSAM YEQIN KI GOZEL REBBIM MENI BAGIWLAYAR

 8. Misafir
  Allah affedicidir. Yeter ki tövbe edelim Allah bizi affeder.

+ Yorum Gönder
şirke tevbe,  şirk koşmak affedilir mi,  şirkten tevbe,  şirke düşen napmalı,  allah şirki affeder mi,  şirke tövbe etmek,  imandan sonra sirke dusen