+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir insanın hakkında konuşmak kul hakkı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir insanın hakkında konuşmak kul hakkı mıdır?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bir insanın hakkında konuşmak kul hakkı mıdır?


  Reklam  Cevap:
  bi insanin hakkinda konusmakta kul hakkimidir?
  bir insanın arkasından konuşmak gıybettir
  gıybet yapmak arkadan çekiştirmek kul hakkına girmektir ve haramdır.


  kul hakki ne demek?
  kul hakkı birinin haksız yere hakkına girmek
  bu gıybetten tutun onu katletmeye kadar
  onun aleyhinde olan bütün her şey hakkını üzerine geçirmek
  hakkını gaspetmektir.

  gunah almak ne demek?
  bir kişide bulunmayan bir şeyi yada yapmadığı
  bir davranışı yaptı gibi göstermek yani iftira atmak
  haramdır,günahını üstlenmek,günah almak demektir


  bütün bunları yapan hakkına girdiği kişinin
  hakkını iade ederek helallaşır,helalleşmesi mümkün
  olmayanların gıyabında dua eder,sadaka verir
  Allah'u Teala,ya tövbe istiğfar ederek af diler.


 3. Efsane 66
  Devamlı Üye
  Gıybet eden ne yapmalı?

  Yaşayan veya ölen bir insanın veya insanlar topluluğunun gıyaplarında onları üzecek doğruları söylemiş olabiliriz. Eğer yaşıyor(lar)sa, helalleşmenin bir yolunu aramalıyız. Biliyoruz ki, şehit bile olsak, kul hakkını ödemek zorundayız. Eğer vefat edenin gıybeti yapılmışsa, helallik dilemek ne yazık ki imkânsız. O zaman onun için ömür boyu dua etmekten, onun adına iyilik yapmaktan başka çare kalamaz. Zalimleri aşağılamak dışında, tarihteki insanları eleştirirken, haksızlık yapmamaya dikkat etmeli; herkesin hakkının ve onurunun Allah tarafından sonsuza dek korunacağını unutmamalıyız.

  Bugünden başlayarak, gıybetlerini bilmeden yapabileceğimiz ihtimaliyle, tüm tanıdığımız insanlarla ilk karşılaşmamızda mutlaka helalleşmeli, hatta helalleşmeyi periyodik bir alışkanlık hâline getirmeliyiz. Aksi halde burada birkaç günde tamamlayabileceğimiz helalleşme faslını ihmal etmemiz, haşir meydanında binlerce yıl beklememize mal olabilir.

  Gıybetini yaptığımız kişilere ismen dua etmeli, onların affı ve tüm hayatlarının rahmetle ve ihsanla kuşatılması için, ısrarlı ve vazgeçmeden gizli dualarda bulunmalıyız. Tüm bunları yaparken, —bilhassa vefat edenlerin ve toplulukların—bir daha gıybetlerini yapmamak için de ilâhî yardım dileğimizi ihmal etmemeliyiz. Çünkü, bu tür gıybetlerde helalleşmek pratik olarak neredeyse imkânsız gibidir.

+ Yorum Gönder
giybet kul hakkina girer mi,  birinin arkasindan konusmak kul hskkina giriyo mu,  birinin arkasından konuşmak kul hakkı mıdır,  birinden bahsetmek kul hakki