+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda protez saç hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda protez saç hakkında

  Sual: selamun aleyküm.

  Sayin mehmetmesut tarafindan gönderilmistir.
  --------------------------------
  Selamun aleykum ben 2 yıldır protez saç kullanıcısıyım saç deriye medikal yapıştırıcılar aracılığı ile tutturuluyor. Yaklaşık 1 ay kadar hiç çıkartmadan bu şekilde kendi saçımla beraber kullanıyorum. Arka saçlarım ve yan saçlarım kendi saçım sadece tepe tarafı protez. Sitenizde bu konu ile ilgili 2 mesaj vardı mesela birinde hz.muhammed (s.a.v) bu tarz saç kulllanları allahın lanetlediğini şeklindeydi bir diğerinde ise gusul ve abdeste engel olmadığı yazılmış açıkcası ben 2 haftadır namaza başlamıştım fakat abdest ve boy abdesti konusu çok kafama takdığımdan şu an namazı da bıraktım. Esasında abdest esnasında suyun deriye geçtiğini hissedebiliyorum protezi satan firmada su geçirdiğini söylüyor. Ancak içim rahat etmedi birde sizlere sormak istedim bu şekilde aldığım abdest ve boy abdesti kabul olurmu ? ve namaz kılmama bir engel teşkil edermi ? konu ile ilgili net bir cevap verebilirseniz sevinirim. ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İslamda protez saç hakkında


  Reklam  Cevap: Erkeğin peruk takması caiz mi? Peruk üzerine meshedilir mi? Bir süredir kel olmamdan dolayı protez saç (peruk gibi insan saçından yapılma yapışmalı bir tür peruk) kullanıyorum...
  Sorunun Detayı
  Bir süredir kel olmamdan dolayı protez saç (peruk gibi insan saçından yapılma yapışmalı bir tür peruk) kullanıyorum. Bunu sadece kendim için kullanıyorum ve abdest alırken de bu protez saçın üstünü meshediyorum, caiz midir?

  Peruk denilen takma saç, insanın saçından yapılmış ise haramdır. Onu satmak, satın almak haram olduğu gibi takmak da haramdır. Çünkü insan değerli bir varlıktır. Mübtezel bir hale getirilip onun saçını veya herhangi bir uzvunu "zaruret olmadıkça" satmak ve kullanmak haram olur.
  Ancak peruk deve tüyünden, naylondan veyahut suni herhangi başka bir şeyden yapılmışsa, onu takmakta beis yoktur. Hakkında hiç bir şey varid olmamıştır.
  Peruk olarak insan saçından başka bir şey kullanmasına izin verilmiştir.(bk. İbni Abidin V / 239)
  Peuk üzerine yapılan mesh geçerli değildir. Bu bakımdan peruğu çıkarıp başa meshedilmesi gerekir.
  İlave bilgi için tıklayınız:
  PERUK
  PERUK KULLANMA
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  Kardeşim,her ne kadar protez saçta suyun deriye geçtiğini söyleseler de mutlaka yapışkanlı kısımlarda su değmeyen yerler kalacak.Su yapşkanın altına nasıl geçecek?

+ Yorum Gönder
protez saç caizmidir