+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran tek rehber diyen sapıkların önderleri kimlerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran tek rehber diyen sapıkların önderleri kimlerdir?


 2. Candle
  Devamlı Üye

  Cevap: Kuran tek rehber diyen sapıkların önderleri kimlerdir?


  Reklam  Cevap: Kuran tek rehber diyen sapıkların önderleri HARİCİLERdir. 3. Hoca
  erimeye devam...
  Kuran ve sünneti birbirinden ayırmaya çalışanları Allah ıslah etsin.
  Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyuruyor:
  "Bana, Kur'ân-ı Kerim ve onun bir misli (hüccet olmada eş değer bir benzeri) daha verilmiştir. Karnı tok vaziyette koltuğunda oturarak, 'Sadece şu Kur'ân'a sarılınız; içinde helal olarak gördüğünüz şeyleri helal sayın, haram olarak gördüğünüzü de haram kabul edin.' diyecek bazı kimselerin gelmesi yakınlaşmıştır. Şüphesiz Allah Resûlünün haram kıldığı şey, Allah'ın haram kılması demektir." (Musned:4/130-133, Tirmizi, İlm, 2660 nolu hadis.)


 4. islamyolu
  Emekli
  Allah sizden binlerce Razı olsun. Gerçekten çok önem verdigim konu. Sitedeki tartışmaların bir kısmıda bundan çıkmıştır. Rabbime Hamd olsun ki. hadisi şeriflere ,Sünnete Bağlı yönetim varsa kimse bu siteyi kirletemez.

 5. karadamlalar
  Kesintili Üye
  peygamberi postacı görenlerdir.

 6. islamyolu
  Emekli
  peygamberi postacı görenlerdir.
  aynen buna bir yıldızda benden.

  Kuran tek rehber diyen sapıkların önderleri kimlerdir sorusuna yanıt ise. bunların isimlerini biliyorum kitaplarıda vardır. işte isim vermiyorum ama kitaplarını okudugumda gerçekten ilmi olmayan çok çabuk kanar . onları sevenlerde sitede tartışma çıkaran grublardı. neyse boş verelim. Rabbim Kuran ve sünnetten kıl kadar ayırmasın . Ehli sünnet vel cemaat yolundan kıl kadar ayırmasın Amin

 7. cihad38
  Emekli
  Rabbim Kuran ve sünnetten kıl kadar ayırmasın Ehli sünnet vel cemaat yolundan kıl kadar ayırmasın Amin
  amin,amin,amin..

 8. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Gerçekten Harici fikirleri savunanlara baktık ehlisünnetten haberi olmayan cühela kesimdir...

 9. munzir
  Devamlı Üye
  Kuran bize yeter diyenler,
  Kuranı anlamamış/$şeytanın oyuncağı takibe gelmiş zavallı HARiCi lerdir.

 10. RedveKabul
  Emekli
  Haricilerin Sünnetini inkar ettiklerini de nereden çıkardınız?

 11. simav
  Üye
  Benim yorum neden silindi ? Tebrik ediyorum silen arkadaşı eğer hata varsa aydınlatması gerekirken siliyor yazık.

 12. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı RedveKabul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Haricilerin Sünnetini inkar ettiklerini de nereden çıkardınız?
  İnkar fitnesi, sistemli olarak ilk önce Hicrî II. yüzyılda ortaya çıktı. Bunu ilk başlatanlar da Haricîler ve Mu'tezile idi. Bazıları, Haricîlerin sünneti toptan reddettiğini söyleseler de, görüşlerini delillendirmek için Hz. Ali'nin, Hz. Abdullah bin Abbas'ı Haricîlere gönderirken ona:"Onlara Kur'an'dan delil getirme, onlarla sünnetten delil getirerek tartış" dediği, yine kendisinin onlarla sünnetten delil getirerek tartıştığı, bir grup Haricî'nin Habbab bin Eret'in (r.a.), oğlu Abdullah'a, "Bize babanın, Hz. Peygamberden (s.a.v.) işittiği bir hadis rivayet et ki, ondan istifade edelim" dedikleri rivayetlerine yer verilir. Haricîlerin bir grup olarak Hz. Ali ve hemen sonraki devirlerde sünneti reddetmedikleri doğrudur. Onların bu görüşe sapmaları, Hicrî II. yüzyılda, başlamıştır. Bunun sebebi de kendilerine karşı mücadele verenlerin sünnetten getirdikleri delil karşısında çaresiz kalmaları ve Hakem olayına karışanların, bunu kabul edenlerin kafir olduklarına, dolayısıyla rivayet ettikleri hadislerin kabul edilmeyeceğine inanmalarından kaynaklanır.İmam Şafiî (Ö.204/819) el-Ümm isimli eserinde Cimau'l-İlim ismiyle bir bölüm açarak "Haberleri tamamen reddeden grubun sözlerini anlatma babı" ismiyle özel bir bab ayırmıştır. Burada "Kendi mezheplerince ilim mensuplarından sayılan onlardan biri bana dedi ki:" dedikten sonra onun sözlerini nakletmiş, ona bir takım deliller getirmiştir. Her ne kadar burada sünneti reddedenlerin kimlikleri üzerinde durulmaz ise de, İmam Şafiî'nin çağdaşı olan Abdurrahman bin Mehdi, bunların Haricîler olduğunu söyler. ---Muhammed Ebû Zehra, İmam Şafîî, s. 211---

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu