+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kabirlere (mezar) çiçek ekmek ve sualamak (İslamda yeri nedir) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kabirlere (mezar) çiçek ekmek ve sualamak (İslamda yeri nedir)


 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Kabirlere (mezar) çiçek ekmek ve sualamak (İslamda yeri nedir)


  Reklam  Cevap: Sual: Cenazeye çiçek götürülür mü?
  CEVAP
  Çiçeğin hiç faydası yoktur. Fakat kabre çiçek dikmek faydalıdır.

  dinimizislam..


 3. Misafir
  Kabre ağaç dikmek sevaptır. Dikilen ağaç ve bitkinin ölünün ruhundan azabın hafifletilmesine sebep olacağına dair rivayetler vardır. Bu nedenle kabirlerin üzerine dikilen ağaçların yaptıkları zikirler, tasbihler ve ondan istifade eden canlılar, o kabirde yatanın defterine yazılır ve onu dikene sevap kazandırır. Dikilen bu ağacın nutlaka şu veya bu ağaç olması şart değildir. Ancak meyveli ya da uzun ömürlü olması iyi olur. Ayrıca kabrin üzerine dikmek en güzeli olmakla beraber yanına dikilmesinin de bir sakıncası yoktur. Hristiyanların yaptığı gibi kabre çelenk götürmek ise mekruhtur.

  Hz. Peygamber (s.a.s) bir mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap çekmekte olduklarını gördü. Bu iki mezardaki ölülerden biri hayatında koğuculuk yapıyor, diğeri ise idrardan sakınmıyordu. Bunun üzerine Resulullah (s.a.s) yaş bir dal almış, ortadan ikiye bölmüş ve her bir parçayı iki kabre de birer birer dikmiştir. Bunu gören ashap, niye böyle yaptığını sorduklarında:

  "Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur." buyurmuşlardır.(Buhârî, Cenâiz, 82; Müslim, İmân, 34; Ebû Dâvud, Tahâret, 26)

+ Yorum Gönder
mezara çiçek dikmek,  mezara çiçek ekmek