+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İsrafil a.s sura üflemesi nasıl olacaktır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İsrafil a.s sura üflemesi nasıl olacaktır?

  Sual: selamun aleyküm arkadaşlar.İsrafil (a.s) kıyamet gününde allahın emriyle sura üflemesiyle dünya alemi evren ve hiç bir gezegen kalamayacaktır herşey tuzla buz olup kaybolacaktı.2. sura üflediğinde bu sefer bütün insanlar mahşerde toplanacak ve hesap günü başlacaktır.bütün insanlar dirilip kıyameti izleyecektir. ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: israfil a.s sura üflemesi nasıl olacaktır?


  Reklam  Cevap: Sur ve Sura Üfürüş


  Kelime olarak sur, "seslenmek, boru, üflenince ses çıkaran boynuz" anlamlarına gelir. Terim olarak "kıyametin kopuşunu belirtmek ve kıyamet koptuktan sonra bütün insanların mahşer yerinde toplanmak üzere dirilmelerini sağlamak için İsrafil (a.s.) tarafından üfürülecek olan boru"ya sur denilir. Hz. Peygamber bir hadislerinde surun, kendisine üflenen bir boru ve boynuz olduğunu haber vermişlerdir (Tirmizî, "Kıyamet", 8). Fakat bu borunun mahiyeti insanlar tarafından bilinemez. Sur da bütün ahiret hallerinde olduğu gibi dünyadaki borulara benzetilemez.

  Kur'an ayetlerinden anlaşıldığına göre, İsrafil (a.s.) sura iki defa üfürecektir. İlkinde Allah'ın diledikleri hariç, göklerde ve yerde olan her şey dehşetinden sarsılacak (nefha-i feza'=korku üfürüşü) ve her şey yıkılıp ölecek ve kıyamet kopacak (nefha-i saik=ölüm üfürüşü), ikincisinde de insanlar dirilecek ve mahşer yerinde toplanmak üzere Rablerine koşacaklardır (nefha-i kıyam=kalkış üfürüşü) (en-Neml 27/87; Yasîn 36/51; ez-Zümer 39/68; el-Hakka69/13-16).

  İsrafil'in sura iki defa üfürmesi arasında geçecek zaman ise kesin olarak bilinmemektedir.

 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Kardeşim, örneğin zaman zaman işitdiğimiz gök gürültüsü sur'a üfürülecek zamanın yaklaştığının bir işaretidir. Allahu alem, nitekim Cenabı Hak Kuranı Kerim'de sur'a üfürme hakkında şöyle buyurur.

  Onlar, yalnızca tek bir çığlıktan başkasını gözetmezler, onlar birbirleriyle çekişip-dururken o kendilerini yakalayıverir. (Yasin Suresi, 49)

  O, yalnızca bir tek çığlıktan başkası değildir; artık onların hepsi toplanmış olarak Huzurumuz'a getirilmişlerdir. (Yasin Suresi, 53)

  Yukarıdaki ayetten anlaşıldığina göre kıyamet dünyadaki şerli insanların başına kopacaktır...onlar birbirleriyle çekişip-dururken o kendilerini yakalayıverir. (Yasin Suresi, 49)

 4. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Sur'a üfürüldü; böylece Allah'ın diledikleri dışında, göklerde ve yerde olanlar çarpılıp-yıkılıverdi. Sonra bir daha ona üfürüldü, artık onlar ayağa kalkmış durumda gözetliyorlar. (Zümer Suresi, 68)

 5. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Gök gürültüsü hakkında kıyamet işaretlerinden olduğu husunda tahmin ettim, tabiii ki en doğrusunu Allah bilir.

  Gök gürültüsü hakkında bir Hadis

  Yahudiler, gök gürültüsünün ne olduğunu Hz. Peygamber (sav)'den sordular: "Bulutlara müvekkel olan melektir. Beraberinde ateşten kamçılar var. Bununla bulutları Allah'ın dilediği yere sevkeder" diye cevap verdi. Onlar tekrar sordular: "Ya şu işitilen ses, o nedir?" "Bu, bulutların istenen yere gitmeleri için onlara yapılan bir sevkdir" dedi. Yahudiler: "Doğru söyledin. Şimdi de İsrail'in [Yakub (aleyhisselam)] kendisine haram kıldığı şey nedir onu söyle?" dediler. Resulullah (sav) "Hz. Yakub (ırku'n-nesa denen) uyluk mafsalından başlayıp dize, topuğa kadar inen bir ağrıdan muzdarib idi. Deve eti ve sütü dışında kendine uygun gelen (ne yiyecek, ne içecek) münasip bir şey yoktu. Bu sebeple o da bunları haram etti" dedi. Yahudiler: "Doğru söyledin" dediler.
  Ravi: İbnu Abbas
  Kaynak: Tirmizi, Tefsir Ra'd, (3116)

 6. Misafir
  Selamun aleykum israfil sura 2 mi yoksa uc defami uflicekdir?

 7. imam
  Üye
  israfil sura 2 mi yoksa uc defami uflicekdir?
  Bu konu ihtilaf sebebidir ama meşhur olan görüş iki defa olmasıdır.
  1. üfürüş ile herkes ölür ve yerler darmadağın olur
  2. üfürüşte dirilme olur.

+ Yorum Gönder
israfilin sura üflemesi,  israfil sura üfleyince ne olacak,  israfil a.s,  sura üflenmesi,  israfil sura üflemesi,  israfil a.s.,  sura üflemek ne demek