+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zekat verilen kişinin zengin olduğu ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zekat verilen kişinin zengin olduğu ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir?


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Zekat verilen kişinin zengin olduğu ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir?


  Reklam  Cevap:
  Zekat mükellefi, kime zekat verdiğini araştırmalıdır. Araştırma sonucu zekat verilebilecek kişilerden olduğu kanaatine ulaştığı birisine zekât verir, daha sonra bu kimsenin zekat verilecek kişilerden olmadığı ortaya çıkarsa, zekâtı geçerli olur. Araştırma yapmaksızın zekât verir ve daha sonra bu kimsenin zekat verilebilecek kişilerden olduğu ortaya çıkarsa, zekatı geçerli olur; ancak böyle olmadığı anlaşılırsa, zekatı geçerli olmaz, yeniden vermesi gerekir.


 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Zekât verilen kişinin zengin olduğu ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir?
  Zekât mükellefi, kime zekât verdiğini araştırmalıdır. Araştırma sonucu zekât verilebilecek kişilerden olduğu kanaatine ulaştığı birisine zekât verir, daha sonra bu kimsenin zekât verilecek kişilerden olmadığı ortaya çıkarsa, zekâtı geçerli olur. Araştırma yapmaksızın zekât verir ve daha sonra bu kimsenin zekât verilebilecek kişilerden olduğu ortaya çıkarsa, zekâtı geçerlidir. Ancak böyle olmadığı anlaşılırsa, zekâtı geçerli olmaz, yeniden vermesi gerekir (İbn Âbidin, Reddu’l-Muhtâr, II, 67, 68).


+ Yorum Gönder