+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mesciddeki itikâf erkeklere mahsustur. Kadınlar evde itikafa girer doğru mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mesciddeki itikâf erkeklere mahsustur. Kadınlar evde itikafa girer doğru mu?

  Sual: Mesciddeki itikâf erkeklere mahsustur. Kadınlar evde mescit edindikleri bir yerde itikâfta bulunabilir (ez-Zebîdî, Tecrîd-i"Sarîh, Terc. Kamil Miras, Ankara 1984, VI, 323-326). ? 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Mesciddeki itikâf erkeklere mahsustur. Kadınlar evde itikafa girer doğru mu?


  Reklam  Cevap:
  Mesciddeki itikâf erkeklere mahsustur. Kadınlar evde mescit edindikleri bir yerde itikâfta bulunabilir (ez-Zebîdî, Tecrîd-i"Sarîh, Terc. Kamil Miras, Ankara 1984, VI, 323-326).

  Kadınlar camide itikâf yapmaz. Evde ise şarta bağlıdır. Eğer mescit olarak kullandığı bir oda varsa, o odada itikâfa girebilir. Yemek yapmak, temizlik gibi ev işlerinin hiç biri yapılmaz. Sadece ibadetle uğraşılır. Abdest gibi zaruri işleri yapmanın mahzuru olmaz.

  Ramazanın son on gününde olanı sünnet-i kifayedir. Az itikâf da yapılabilir. Bir gün veya birkaç saat gibi. İtikâfa girenin oruçlu olması şarttır. Sadece Şafii mezhebinde oruçlu olma şartı yoktur. Diğer üç mezhepte oruçlu olmak şarttır. İmkanı olan kadınların evde itikâfa girmesi, unutulmuş bu sünneti ihya etmesi ve sünneti ihya etme sevabına kavuşmaları çok iyi olur.


 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Kadınlar camide itikâf yapmaz Evde ise şarta bağlıdır Eğer mescit olarak kullandığı bir oda varsa, o odada itikâfa girebilir Yemek yapmak, temizlik gibi ev işlerinin hiç biri yapılmaz Sadece ibadetle uğraşılır Abdest gibi zaruri işleri yapmanın mahzuru olmaz

  Ramazanın son on gününde olanı sünnet-i kifayedir Az itikâf da yapılabilir Bir gün veya birkaç saat gibi İtikâfa girenin oruçlu olması şarttır Sadece Şafii mezhebinde oruçlu olma şartı yoktur Diğer üç mezhepte oruçlu olmak şarttır İmkanı olan kadınların evde itikâfa girmesi, unutulmuş bu sünneti ihya etmesi ve sünneti ihya etme sevabına kavuşmaları çok iyi olur"

  itikaf yalnızca mescidde yapılır,Rasulullah(sav)'ın zevceleri de mesciddeki bir çadır içinde itikafa girmişlerdir.Evde itikaf geçerli değildir kadın-erkek.İbadet olur ama itikaf olmaz.

+ Yorum Gönder