Konusunu Oylayın.: Özürden dolayı tam kılamadığım namazım ziyan mı oluyor?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Özürden dolayı tam kılamadığım namazım ziyan mı oluyor?
 1. 06.Ağustos.2012, 04:08
  1
  Misafir

  Özürden dolayı tam kılamadığım namazım ziyan mı oluyor?


  Özürden dolayı tam kılamadığım namazım ziyan mı oluyor? Mumsema hocam,ben namaza yeni başladım sayılır.çok şükür.ben 40 yaşında ve hiç bir hastalığı olmayan biriyim.ancak çok aşırı kiloluyum.namazımı normal şekliyle kılamıyorum.dizimi yere çökemiyorum.çökmeye çalışıyorum yere kapaklanıyorum.bir yere tutunmadan kalkamıyorum.seccadem bile tortop oluyor.çok zorladığım için sol kolumun dirsek üstündeki kaslarını zedelemişim.doktor ilaç verdi.inanın kolumun ağrısından ağladım.ne olursa olsun vazgeçmeyeceğim.zaten çok geç kaldım.içim huzur dolu.sadece bu konu çok kafama takılıyor.sadece secde için sandalyeye otursam olurmu?olursa secde için ne kadar eğilmeliyim.dizimin hizasına kadarmı?bu konuda çok ızdıraplıyım.lütfen yardım edin.Allah ibadetlerimizi kabul etsin.


 2. 06.Ağustos.2012, 04:08
  1
  vicdanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  vicdanlı
  Misafir  hocam,ben namaza yeni başladım sayılır.çok şükür.ben 40 yaşında ve hiç bir hastalığı olmayan biriyim.ancak çok aşırı kiloluyum.namazımı normal şekliyle kılamıyorum.dizimi yere çökemiyorum.çökmeye çalışıyorum yere kapaklanıyorum.bir yere tutunmadan kalkamıyorum.seccadem bile tortop oluyor.çok zorladığım için sol kolumun dirsek üstündeki kaslarını zedelemişim.doktor ilaç verdi.inanın kolumun ağrısından ağladım.ne olursa olsun vazgeçmeyeceğim.zaten çok geç kaldım.içim huzur dolu.sadece bu konu çok kafama takılıyor.sadece secde için sandalyeye otursam olurmu?olursa secde için ne kadar eğilmeliyim.dizimin hizasına kadarmı?bu konuda çok ızdıraplıyım.lütfen yardım edin.Allah ibadetlerimizi kabul etsin.

 3. 15.Ağustos.2012, 04:29
  2
  rana
  Aciz Kul

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Temmuz.2007
  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 5,592
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 69
  Bulunduğu yer: Almanya

  Cevap: Özürden dolayı tam kılamadığım namazım ziyan mı oluyor?
  Allah acil sifa versin ve namazlarinizi kabul etsin.  Diyanet'ten Sandalyede Namaz Fetvası

  Son zamanlarda camilerde hasta ve güçsüz kişilerin cemaat arasına sandalye koyup namaz kılmalarının vatandaşlarca sıkça sorulması üzerine Diyanet İşleri Din Yüksek Kurulu şu açıklamayı yaptı:


  ”Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan, namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.) nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye ’Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl’ (Buhari, Taksiru’As-Salat, 19) buyurmuştur. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükudan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapar. Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda eder. Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri ima ile yerine getirir. Namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar, bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir. Dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur.” 4. 15.Ağustos.2012, 04:29
  2
  Aciz Kul  Allah acil sifa versin ve namazlarinizi kabul etsin.  Diyanet'ten Sandalyede Namaz Fetvası

  Son zamanlarda camilerde hasta ve güçsüz kişilerin cemaat arasına sandalye koyup namaz kılmalarının vatandaşlarca sıkça sorulması üzerine Diyanet İşleri Din Yüksek Kurulu şu açıklamayı yaptı:


  ”Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan, namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.) nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye ’Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl’ (Buhari, Taksiru’As-Salat, 19) buyurmuştur. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükudan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapar. Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda eder. Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri ima ile yerine getirir. Namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar, bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir. Dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur.”

+ Yorum Gönder