+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gündüz niyet etmeden önce cünüp oldum film izlerken abdest aldım niyet edebilirmiyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gündüz niyet etmeden önce cünüp oldum film izlerken abdest aldım niyet edebilirmiyim


 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: gündüz niyet etmeden önce cünüp oldum film izlerken abdest aldım niyet edebili


  Reklam  Cevap: Ihtilâm olmak ve cünüp olarak sabahlamak oruca mâni olur mu?

  Oruçlu iken ihtilâm olmak (kendi kendine rüyalanmak) orucu bozmaz. Dokunma, oynaşma ve öpme olmadan, sadece bakmak ve düşlemekle boşalma da o orucu bozmaz. Bu durumlarda sadece yikanir ve orucuna devam eder: Dokunma ve öpme ile boşalirsa, oruç bozulur; ama sadece kaza gerekir.(66 M. Zihnî 590, 597 )

  Oruçlu oldugunu bilerek, ama elinde olmayarak bogazina su kaçsa, orucu bozulur sadece kaza gerekir. Gündüz ihtilâm olan oruçlunun namaz vakti geçmeyecek bir süre içerisinde yikanmasi şarttir. Ancak yikanmamasi oruca engel degildir. Yani yikanmazsa, namazi terk etmiş olacagi için büyük günah işlemiş olur; ama orucu oruçtur.

  Cünüp olarak sâbahlamak oruca mâni olmaz. Gündüz yikanmasi gerekir. Yikanmayi iftardan sonraya birakirsa, namazi terketmiş ve büyük günah işlemiş olur.


  Sorularla islamiyet

 3. rana
  Aciz Kul
  SORU: Oruçlu iken bakarak veya düşünerek cünup olunursa oruç bozulur mu? CEVAP: Selamünaleyküm.
  Sürtünme ve elle müdahale gibi bir durum olursa kaza gerekir. Bunun dışında kendiliğinden boşalmanın oruca zararı yoktur.


  Nurettin Yildiz


 4. Misafir
  1 - Orucluyken dayanamadim surtunme ile akti hemen gusul aldim oruc tutmaya devam edebiliemiyim


  2 - Niyet etmedim oruçta tutuyorum sürtünme halinde boşalma oldu orucum bozulurmu


  3 - Gece oruca niyet etmeden kendi isteğimle cünüp oldum imsak vaktinden sonra orucun bozulurmu?

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  1: Oruçluyken sürtünme veya herhangi bir sebeple boşalma sonucu oruç bozulur ancak akşam ezanına kadar birşey yeyip içemezsiniz.

  2: Şafii mezhebinde dille niyet farzdır. Hanefi mezhebinde ise sahura kalkmanız niyet için yeterlidir. Bu sebeple hanefiye göre sahura kalkan kişi bozamaz.

+ Yorum Gönder
gunduz cenabet olunur mu