+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dua ederken mukaddesatı vesile yapmak ve “onların hürmetine” diye dua etmek caiz midi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dua ederken mukaddesatı vesile yapmak ve “onların hürmetine” diye dua etmek caiz midi

  Sual: Dua ederken mukaddesatı vesile yapmak ve “onların hürmetine” diye dua etmek caiz midir? Bazen, "Allah'ım; ezanların yüzu suyu hürmetine, Efendimizin yüzü suyu hürmetine, Kur'an'ın, İslam'ın yüzü suyu hürmetine,.." diyerek dua ediyorum... ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Dua ederken mukaddesatı vesile yapmak ve “onların hürmetine” diye dua etmek ca


  Reklam  Cevap: Duada büyükleri vesile yapmak caizdir. Özellikle peygamberleri ve Peygamberimizi (asm) vesilesi yapmak, duanın kabulüne vesiledir. Nitekim ayette,
  “Allah ve melekleri, Peygambere çok salavât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salavât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.”(1)
  buyurularak, bu hususa işaret edilmektedir.
  Ayrıca, Hz. Enes (r.a)’tan gelen bir hadiste de Efendimize (asm) getirilen salavatın önemine dikkat çekilerek şöyle buyurulmaktadır:
  “Kim bana (bir kere) salât okursa Allah da ona on salât okur ve on günahını affeder, (mertebesini) on derece yükseltir.”(2)
  Bu sebeple duada peygamberler ve fazilet sahibi büyük kişiler, dinen mukaddes sayılanları, sahabeler ve velileri vesile yapılarak, Allah’tan bunların hatırına bir şey istenebilir.
  Yalnız günümüzde yapıldığı gibi, türbelerin başına varıp, mum yakmak, tel, çaput, ip bağlamak caiz değildir.
  Hz. Ömer’in (r.a) kendi hilafeti sırasında, kuraklık olunca Hz. Abbas (r.a)’ı alıp yağmur duasına çıktığı ve onun ellerini ellerine alarak;
  “Allah’ım! Bu senin Peygamberinin amcasının elidir. Bu el hürmetine bize yağmur ver.”
  diye dua ettiği nakledilmektedir.
  Büyüklerimiz de öteden beri,
  “Allah’ım, Senin sevdiklerin ve seni sevenlerin yüzü suyu hürmetine (hatırına) bize merhamet eyle ve mağfiret eyle veya şu ihtiyacımı hasıl eyle...”
  diye dua etmişlerdir. Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  Allah islah eylesin salavat getirmekle tevessül aynı şey mi?Allah sende bir hayır görmezse cümle mukaddesatı araya koysan yüzüne bakmaz.öyle olaydı rasülün hatırına ebu talibi cennetine koyardı.istiyorsan yalnız dini ve duayı Allaha has kıl ve esması hakkı için nuru hakkı için senden yine senin hakkın için isterim de be adam.Nasılda hristiyanlara benzemişiniz.İlla arada biri olacak.Opeygamber yarın yüzünüze bakmayacak.ben size böylemi uygulattım böylemi öğrettim diyecek.Ne o yoksa tek başına ALLAH size kafi gelmiyor mu ne.

+ Yorum Gönder