+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kibir, hırs ve şehvet kokusu da fil yavrusunu yiyenlerin ağızları gibi kokar durur. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kibir, hırs ve şehvet kokusu da fil yavrusunu yiyenlerin ağızları gibi kokar durur.


 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Kibir, hırs ve şehvet kokusu da fil yavrusunu yiyenlerin ağızları gibi kokar d


  Reklam  Cevap: FİL YAVRUSU YİYENLER
  . Akıllı bir adam yolcu-luğa çıkacak arkadaş-larına:
  "-Geçeceğiniz ormanda bir çok tehlike var dedi. Karnınız acıktığında sakın kuvvetsiz ve semiz olduklarına bakıpda fil yavrularını avlamayın, anneleri pusudadır ve evlatlarına zarar verildiği anda amansız bir düşman haline gelirler!.. Öğüdümü tutarsanız iyiliğe kavuşursunuz.
  Arkadaşları teşekkür edip ayrıldılar. Ormandaki yolculukları pek çetin geçti. Bir süre sonra, karınları acıkmaya, susuzluktan dudakları kurumaya başladı.Tam o sırada yapayalnız dolaşan güzel bir fil yavrusu gördüler. Verilen öğütleri unutup hırsla saldırdılar. Yavru fili yatırıp kestiler ve etinden kebap yaptılar...Kısa zamanda derin bir uykuya daldılar. Aç adam ise sürüyü bekleyen çoban gibi uyanıktı.
  Akşama doğru kızgın bir fil çıkıp geldi. Korkuyla kendine bakan uyanık ve aç yolcunun etrafında üç kere dolanıp, ağzını üç kere kokladı. Onda yavrusunun kokusunu alamayınca uyuyanların ağzını koklamaya başladı. Evladını kebap edip yiyenleri tanıyınca, birer birer havaya kaldırmaya ve hırsla yere çarpıp öldürmeye başladı. Geride sadece yavrusunun etinden yemeyen akıllı ve uyanık adam kalmıştı. Anne fil ona hiç dokunmayıp ormanların derinliğine çekilip gitti...
  İşte böyle... "Kibir, hırs ve şehvet kokusu da fil yavrusunu yiyenlerin ağızları gibi kokar durur. Bu yüzden dualar kabul olmaz ve insan bin türlü bela ile karşılaşır...
  En iyisi bilge insanların öğüdünü tutup, ağızları ve gönülleri kokutmamak, öyle değil mi?.


 3. ser-a
  Üye
  yani midesinde veya dişetlerinde sorunu olup ağzında koku olanların duaları kabul olmuyor mu?mesnevide böyle mi yazıyor.o zaman ağzı kokmayanlar cennetlik oluyor.öyle mi?fil ve insan.galiba ben ne demek istediğinizi tasavvuftan pek anlamadığım için anlamadım.

 4. İnanc
  Devamlı Üye
  Burada bence tasavvufi bir mesaj var dediğiniz gibi

+ Yorum Gönder