+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Biriyle dertleşip, başka birinin olumsuz huylarını anlatmam gıybet etmiş olurmuyum? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Biriyle dertleşip, başka birinin olumsuz huylarını anlatmam gıybet etmiş olurmuyum?

  Sual: Selamunaleyküm hocam biz iki elti kaynana ve kayınbabadan çok şikayetçiyiz. İster istemez de biz bunları dile getirip birbirimize anlatıyoruz.Her dert de içe atılmıyo ne yazık ki insan anlatma gereği duyuyo.Söylüyeceğim o ki şimdi biz gıybetmi yapmış oluyoruz. ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Biriyle dertleşip, başka birinin olumsuz huylarını anlatmam gıybet etmiş olurm


  Reklam  Cevap: Olanı söylemek gıybettir, olmayanı söylemek ise iftiradır.

 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.

  Gıybetin tarifini hadisle vereyim siz yaptığınızın gıybet olup olmadığına karar verin..


  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?" "Allah ve Resulü daha iyi bilir!" dediler Bunun üzerine: "Birinizin, kardeşini hoşlanmayacağı şeyle anmasıdır!" açıklamasınıyaptı Orada bulunan bir adam: "Ya benim söylediğim onda varsa, (Bu da mı gıybettir?) dedi Aleyhissalatu vesselam: "Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış oldun Eğer söylediğin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir"
  Kaynak: Ebu Davud, Edeb 40, (4874); Tirmizi, Birr 23, (1935); Müslim, Birr 70 (2589)

 4. theburak
  Üye
  Bu insanların hiç mi iyi yanları yok? Bunları çekiştireceğinize bence iyi yanlarını düşünün. İnsanların kusurlarını araştırmayın. Bunların hiçbirisini yapamıyorsanız susun!

+ Yorum Gönder