Konusunu Oylayın.: Haram Para Nasıl Ve Nerelerde Harcanır?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Haram Para Nasıl Ve Nerelerde Harcanır?
 1. 31.Temmuz.2012, 02:24
  1
  Misafir

  Haram Para Nasıl Ve Nerelerde Harcanır?

 2. 31.Temmuz.2012, 13:47
  2
  Muhasibi
  Editör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,810
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 160
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Haram Para Nasıl Ve Nerelerde Harcanır?
  SORU: Selamünaleyküm hocam; hayırlı sabahlar Allah’ın rahmeti üzerinize olsun ınsallah hocam; arkadaşımın elinde bir miktar haram para, kazancına gıren bu parayı degerlendırmesı husunda söyle dinliyorum: Haram kazanç elden çıkarılmak isteniyorsa öncelikle sahipleri biliniyorsa sahiplerine iade edilmelidir. Eğer haram kazanç, devlet hazinesine veya kamuya ait ise bunların yeniden devlete verilmesi veya kamu menfaatlerine harcanması gerekir. Haram kazancın sahipleri veya kaynağı bilinmiyorsa bu takdirde bu para “habîs” yani kazanılma şekli itibariyle “pis” olduğu için halkın umumi ihtiyaçları için – tuvalet, hamam yapımı gibi- kullanılabilir Cami, vakıf gibi hayır kurumlarının elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları ödenebilir. Bu yollar bulunamadığında, zarurete binaen ve hayır niyeti taşımaksızın ihtiyaç sahibi fakir insanlara verilebilir. Zira bu para, kazanan yönü itibariyle “pis” hükmünde olsa da verilen insanlar itibariyle bu mahiyetinden çıkmış olur. Sızce hocam benım dusuncem bu sekılde ne dıyor sunuz? Elden cıkması için bunları yapması yeterlı mı? Şımdıden tesekkur ederım hocam aydın bılgılerınız ıcın kolay gelsın.CEVAP: Selamünaleyküm.
  Düşünceniz doğrudur sadece ‘tuvalete, elektriğe’ gibi ayrıntılar doğru değil. Ha elektriğe ha ekmeğe ne fark eder ki? Tuvalet yaptırın, tuvalete ayıracağınız para ile de ekmek alın ne değişti? Düşündüğünüzü tavsiye edebilirsiniz.


 3. 31.Temmuz.2012, 13:47
  2
  Editör  SORU: Selamünaleyküm hocam; hayırlı sabahlar Allah’ın rahmeti üzerinize olsun ınsallah hocam; arkadaşımın elinde bir miktar haram para, kazancına gıren bu parayı degerlendırmesı husunda söyle dinliyorum: Haram kazanç elden çıkarılmak isteniyorsa öncelikle sahipleri biliniyorsa sahiplerine iade edilmelidir. Eğer haram kazanç, devlet hazinesine veya kamuya ait ise bunların yeniden devlete verilmesi veya kamu menfaatlerine harcanması gerekir. Haram kazancın sahipleri veya kaynağı bilinmiyorsa bu takdirde bu para “habîs” yani kazanılma şekli itibariyle “pis” olduğu için halkın umumi ihtiyaçları için – tuvalet, hamam yapımı gibi- kullanılabilir Cami, vakıf gibi hayır kurumlarının elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları ödenebilir. Bu yollar bulunamadığında, zarurete binaen ve hayır niyeti taşımaksızın ihtiyaç sahibi fakir insanlara verilebilir. Zira bu para, kazanan yönü itibariyle “pis” hükmünde olsa da verilen insanlar itibariyle bu mahiyetinden çıkmış olur. Sızce hocam benım dusuncem bu sekılde ne dıyor sunuz? Elden cıkması için bunları yapması yeterlı mı? Şımdıden tesekkur ederım hocam aydın bılgılerınız ıcın kolay gelsın.CEVAP: Selamünaleyküm.
  Düşünceniz doğrudur sadece ‘tuvalete, elektriğe’ gibi ayrıntılar doğru değil. Ha elektriğe ha ekmeğe ne fark eder ki? Tuvalet yaptırın, tuvalete ayıracağınız para ile de ekmek alın ne değişti? Düşündüğünüzü tavsiye edebilirsiniz.

+ Yorum Gönder