+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fitremi fakir müslüman ülkelere gönderebilirmiyim ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fitremi fakir müslüman ülkelere gönderebilirmiyim ?

  Sual: Peki fitreyle alakalı gayet açıklayıcı oldunuz teşekkür ederiz.Yanlız kafama takılan bir soru var.Bizim ülkemizde Allahın izni ile açlıktan ölen yok varsada çok nadir.Ben fitremi somaliye yada filstin gibi açlıkla savaşan müslüman ülkelere göndermek istiyorum ama bazı din adamları fitrenin elinle teslimine şart koşuyorlar siz aydınlatabilirmisiniz?Teşekkürler ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: fitremi fakir müslüman ülkelere gönderebilirmiyim ?


  Reklam  Cevap: SORU: Zekat ya da fitre Pakistan , Filistin vb muhtaç müslüman ülkelere devlet kurumları
  ya da dernekler aracılığı ile gönderilebilir mi? Gönderilen yardım ulaşmadığı takdirde kişide sorumlu mudur?
  Farz üzerinden düşer mi?, düşmez mi?

  CEVAP:
  Zekât ve fitre gibi ibadetlerde vekalet caizdir. Bu asırda da vekalet en uygun çareler arasında görelmektedir. Ancak vekalet verenin kimi vekil ettiğine dair güveni kendisi sağlamalıdır. İki açıdan güvenli bir vekalet oluşturmak gerekmektedir. Birincisi, ibadetimizi zayi etmeden ulaştıracak bir vekil bulmak. İkincisi de, zekât ve fitre gibi hayır anlayışının ötesinde bir fıkıh ayrıcalığı olan bağışların nasıl değerlendirileceğine ait fıkhî bilgisi olan bir vekil bulmak. Bu iki şartı tahakkuk ettirdikten sonra zekât ve fitreleri her yere gönderebiliriz. Buradaki durum da sizin kalbinizin vekil edeceğiniz kurum hakkındaki tatminliğinden geçmektedir.
  Allah yardımcımız ve koruyucumuz olsun

  Nureddin Yıldız


+ Yorum Gönder