+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz Kürtlerin Devleti olmayacağını söylemiştir doğruluğu var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz Kürtlerin Devleti olmayacağını söylemiştir doğruluğu var mıdır?

  Sual: Peygamberimiz (s.av) Kürtlerini Devleti olmayacanı söylemiştir dogrulugu var mıdır?

  bitlis kürt beyi şeref hân'ın "şeref-nâme" adlı eserinin mukaddimesinde yer alan bir rivâyete göre; âhir zaman peygamberi gönderilip de, cihân hükümdarları biat etmek üzere ona elçilerini gönderince, asrın türk hükümdârı bayındır hân oğuz kaviminin elçileriyle birlikte "kürt büyüklerinden bügdüz'" adında birini de göndermişti.(13) resulullah aleyhisselâm biatları kabul ettiği sırada kürt elçisini dikkatle inceleyip, onu "saçları kırkılmamış, bıyıkları alınmamış, tırnakları kesilmemiş" bir hâlde görünce,(14) şeref hân'ın ifâdesiyle; "bu korkunç yapıdaki elçinin hâline şaşarak, hangi kabîleden olduğunu suâl buyurdu. elçi; "kürt tâifesinden" olduğunu söyleyince, peygamber -aleyhi's-selâm-:

  bu kavme hiçbir zaman devlet kurmak nasip olmasın, çünkü dünyanın başına belâ olurlar!' dedi." (15)

  şeref han bu rivâyeti naklettikten sonra resulullah'ın bu beddûası nedeniyle, kavmi olan kürtler'in yeryüzünde hiçbir zaman devlet kuramadıklarına ve kurmalarının da mümkün olmadığına dikkati çekerek; "onun için kürtler'e büyük devlet kurmak ve saltanat sürmek nasip olmamıştır!" demişti. ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamberimiz (s.av) Kürtlerini Devleti olmayacanı söylemiştir dogrulugu var m


  Reklam  Cevap: bunun kaynağı nedir nereden yazdınız?

 3. Misafir
  sizin yalaniniz ve zalimliğiniz sizin olsun eğer peygamber efendimiz adına yalan isnad ediyorsanız şayet bilinki cezası çok ağırdır şüphesiz yüce Allah her şeyi gören ve hakkıyla bilendir üstelik peygamber efendimiz sallallahualeyhivesellem böyle bişey buyurmuşsa bu ırkçılıktan zira peygamberler ırkçılıktan uzaktır ve yine yalaniniz sizin inancinizdir.

+ Yorum Gönder
kürt peygamber varmı,  kürt peygamberler hangileridir,  şerefnamede kurdistan geçiyormu