+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İki evim var birisinde oturuyorum birisi de kirada ne kadar zekat vermeliyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İki evim var birisinde oturuyorum birisi de kirada ne kadar zekat vermeliyim?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: iki evim var birisinde oturuyorum birisi de kirada ne kadar zekat vermeliyim?


  Reklam  Cevap:
  iki evim var birisinde oturuyorum birisi de kirada (400-Tl)
  Kiradan elde edilen/elinizde kalan paraya zekat düşer/eve değil.
  bir de koop.hissem var (60.000-Tl.) değerinde ne kadar zekat vermeliyim
  Bir kimsenin bir fabrikada (veya hastanede) bir veya birkaç hisse senedi bulunduğunda (nisaba malikse) zekâtını verecektir. Bunun hesabı şu şekilde yapılır;

  Önce bütün hisse senetlerinin yekun değeri hesaplanacak.Daha sonra, fabrika (hastane) binası, makina, alet ve bütün demirbaş (hasanedeki cihazlar) eşyanın kıymeti hisse senetlerinin yekun değerinden çıkarıldıktan sonra kalan ticaret eşyası, hammadde ve elde mevcut olan para hisse senetlerine bölünecektir. Çıkan meblağ kırka bölünerek zekâtı bulunmuş olur.

  Başka bir ifâde ile, fabrika (hastane) binası, makinalar ve demirbaş eşya hariç ne varsa hesaplanacak ve hisse senetlerine bölünecektir. Farz edelim her hisse senedine düşen pay bir milyon ise, her hisse senedinin zekâtı yirmi beşbin liradır.

  Yalnız hisse senetlerini alan kimsenin gayesi alıp satmak ise yani ticaret yapmak ise değeri ne ise onu hesap edip kırkta birini zekât verecektir.

  Ticaret şirketlerinin hisse senetleri alış-verişte bugün değeri ne ise hesaplanacak ve zekâtı verilecektir.

  (Fıkhul-İslâmî ve edületühü, c. 2, s. 774).

+ Yorum Gönder