+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müftüden iki bayram arası düğün olur değerlendirmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müftüden iki bayram arası düğün olur değerlendirmesi


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Müftüden iki bayram arası düğün olur değerlendirmesi


  Reklam  Cevap: Halk Arasında Uzun Yıllardır Süre Gelen İki Bayram Arasında Nikah ve Düğün Yapılmaz İnanışına Denizli İl Müftüsü Mehmet Köse Açıklık Getirdi. Köse, "İki Bayram Arasında Nikah ve Düğün Yapılmasının Dinimizce Hiçbir Sakıncası Yoktur. Bu İnanış Tamamen Yanlış Bir Anlaşılmadan Kaynaklanıyor" Dedi.

  Halk arasında uzun yıllardır süre gelen iki bayram arasında nikah ve düğün yapılmaz inanışına Denizli İl Müftüsü Mehmet Köse açıklık getirdi. Köse, "iki bayram arasında nikah ve düğün yapılmasının dinimizce hiçbir sakıncası yoktur. Bu inanış tamamen yanlış bir anlaşılmadan kaynaklanıyor" dedi. Denizli İl Müftüsü Mehmet Köse, halk arasında uzun yıllardır devam eden iki bayram arasında nikah ve düğün yapılmaz inanışının tamamen yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyledi. İki bayram arasında nikah ve düğün yapılmaz inanışının tamamen İslam dışı olduğunu dile getiren İl Müftüsü Köse, "Tarihimize baktığımızda evliliklerin çoğunun iki bayram arasında yani Ramazan ve Kurban bayramları arası yapıldığını görmekteyiz. İki bayram arası nikah ve düğün yapılmaz anlayışının sebebi Asr-ı Saadet döneminde yaşanan ve daha sonra yanlış değerlendirilen bir olaydan kaynaklanıyor. Asr-ı Saadet döneminde tıpkı bu yıl olduğu gibi, Ramazan Bayramının ilk günü Cuma gününe rast gelmiştir.
  Cuma günleri bilindiği gibi müminler için bir
  bayram olarak nitelendirilir. Ramazan Bayramının Cuma gününe rast geldiği o gün yani Asr-ı Saadet döneminde saat 10.00'a doğru Sahabelerden bir tanesi koşarak Allah Rasulü'nün yanına gelir ve bir talepte bulunur. Der ki; 'Ya Allah'ın Rasulü birisiyle anlaştım, evlenmek istiyorum. Nikahımızı kıyar mısın?' diye heyecanla sorar. bayram namazı kılınmıştır ve saat 10.00 olmuştur. Miminler için yine bir bayram olarak nitelendirilen Cuma namazına az bir zaman kaldığı için Allah Rasulü o Sahabeye "Allah hayrını versin. Sırası mı şimdi? iki bayram arasında nikah mı olur?" diye nikahın Cuma namazı sonrası kıyılmasını istemiştir.

  Burada kastedilen Sabah kılınan
  bayram namazı ve öğle vakti kılınacak olan Cuma namazıdır. Bu olaydan sonra halk arasında iki bayram arası nikah ve düğün yapılmaz şeklinde çok yanlış bir inanış gelişmiştir. Yani vatandaşlarımız Ramazan ve kurban bayramı arasında rahatlıkla hem nikah yapabilirler hem de düğün. Bunun dinimizde hiçbir sakıncası yoktur" diye konuştu. Kendisinin düğününün de ikibayram arasına rastladığını belirten Köse, "Bundan 46 yıl önce benim nikah ve düğünüm de Ramazan ve kurban bayramı arasına denk geldi. Evlilik hayatım boyunca eşimle en ufak bir problem yaşamadım. Halkımızın bu konularda yaşacağı bir tereddütte Müftülüğümüze başvurarak gereken bilgileri alabilirler. Bu tür yanlış inanışa inanmamalılar" dedi.

  Denizli müftüsü


 3. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye
  insanlarımızın bir atıl inancı daha

 4. @hmet
  Üye
  iki bayram arası neden düğün yapılmaz?

  İki bayram arası düğün yapmak sünnettir. Peygamberimiz Hz. Aişe annemizle iki bayram arası nikahlanmış


+ Yorum Gönder
2 bayram arası neden düğün olmaz,  iki bayram arası ne demek