+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fedek Yahudileriyle nasıl bir anlaşma yapılmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fedek Yahudileriyle nasıl bir anlaşma yapılmıştır?






 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Fedek Yahudileriyle nasıl bir anlaşma yapılmıştır?


  Reklam



  Cevap: Fedek Yahudileriyle nasıl bir anlaşma yapılmıştır?

  Peygamber Efendimiz Hayber'in fethinden sonra Muhayyısa bin Mesûd'u İslâmiyete dâvet etmek üzere Medine'den iki konak mesafede bulunan Fedek köyünde oturan Yahudilere gönderdi. Fedek Yahudileri bir kaç kere sâir Yahudilerle birleşerek Medine üzerine yürümeyi kararlaştırmış, ancak buna muvaffak olamamışlardı.

  Fedek Yahudileri, Resûlullahın elçisi Muhayyısa'nın sulh teklifini önce kabul etmediler. Sonra Peygamber Efendimizin üzerlerine yürüyüp, Hayber Yahudilerinin uğradıkları âkibete uğrayacaklarından korkup bu görüşlerinden vazgeçtiler ve sulh teklif ettiler. Peygamberimiz (s.a.v.) onların bu teklifini kabul etti.

  Yapılan anlaşmaya göre, kanları bağışlandı. Arazilerinin yarısı kendilerine bırakıldı. Diğer yarısı ise Peygamber Efendimize (a.s.m.) mahsus kılındı. Sâir Müslümanlar arasında bölüştürülmedi. Zira, Haşr Sûresinin altıncı âyeti ile, hiç bir askeri hareket yapılmadan, barış yoluyla fethedilen yerler Peygamber Efendimize tahsis buyurulmuştur. Fedek'te aynı durum vuku bulduğu için alınan arazinin yarısı Peygamberimiz (s.a.v.)e kaldı.1 Resûl-i Ekrem Efendimiz, bunun gelirini, kendi zâtı, Haşimoğullarının küçükleri ile onların yetimlerini evlendirmek için sarfederdi.2

  1. Sîre, 3:368.
  2. Muhammed el-Huderî, Nuru'l-Yakîn, s. 195.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder