+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Adak mevlütte kesilebilirmi ne yapmam gerekir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adak mevlütte kesilebilirmi ne yapmam gerekir ?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: adak mevlütte kesilebilirmi ne yapmam gerekir ?


  Reklam  Cevap: Adağı nasıl adamışsanız öyle yapın.
  Sadece adama ise, dilerseniz pişirip yedirirsiniz dilerseniz eti çiğ olarak yersiniz.

  ADAK (Nezir)
  Adak, dinen mükellef olmadığı halde, kişinin farz veya vacip türünden bir ibadeti yapacağına dair Allâh'a söz vermesine denir. Adak, ferdin, arzu ettiğine kavuşmak, korktuğundan sakınmak hususunda Allâh'ın yardım ve desteğini sağlamak amacıyla, kendiliğinden birtakım dinî mükellefiyetler altına girmesi olarak yorumlanabilir. Bu nedenle, adak hemen hemen bütün dinlerde değişik şekillerde bulunmaktadır.
  Bir adağın dinen geçerli olabilmesi için, adakta bulunan şahsın, akıllı, buluğ çağına erişmiş ve Müslüman olması gerekir. Ayrıca adanan şeyin, gerçekte mümkün, dinen de makbul ve meşru olması, namaz, oruç, hac, kurban, sadaka gibi farz veya vacip ibadetler cinsinden olması gerekir. Türbelere mum yakma, bez bağlama, horoz kesme, şeker ve helva dağıtma şeklinde yapılan adaklar geçersizdir.
  Şartlarına uygun olarak yapılan adağın yerine getirilmesi vaciptir. Adaklarda, belli bir mekânı, malı veya fakiri zikretmiş olma bağlayıcı değildir. Aslolan o ibadetin yerine getirilmesidir. (İ.P.)


+ Yorum Gönder