+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuk öpmek ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuk öpmek ile ilgili hadisler


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: çocuk öpmek ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: Çocukları Öpmek hadisleri

  (50) Çocukları Öpmek

  90— Âişe (Radiyallahü anha) 'dan rivayet edildiğine, göre şöyle demiştir :

  «— Bir A'rabî, Peygamber (SalkülahüAleyhiveSellem)'e gelip dedi ki:

  «— Çocuklarınızı öper misiniz? Biz onları öpmeyiz.» Peygamber (Salîallahü Aleyhi ve StUent) şöyle buyurdu:

  — Allah senin kalbinden merhameti çıkarınca ben sana ne yapabilirim?»[180]

  Hadîs-i şeriften alınacak görev : Şefkat ve merhamet duyguları ile çocukları yanaklarından ve sqir yerlerinden öpmek Müslümanlara gereken bir vazifedir ve sünnettir. Burada kız ve erkek çocuk arasında fark yoktur. Ancak cinsî sapıklık dalayısı ile şehvet duygularından,gelen sevme ve öpmeler haramdır.[181]

  91— Rivayet edildiğine göre, Ebû Hüreyre şöyle dedi:

  «— Resûlüllah (SallallafıÜ Aleyhi ve Sellem), Alî'nin oğlu Hasan'ı öptü, yanında da Temîm kabilesinden Akra' îbni Habis oturuyordu.» Akra' dedi ki:

  «— Benim on çocuğum var, onlardan hiç birini öpmedim.» Resul üllajı (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ona baktı, sonra şöyle dedi: «— Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz.»[182]

  Akra' zannetmiştir ki, insanların öncüsü olan büyük şahsiyetler için, haya kaydına girmemekle beraber bazı tabiî meyil ve arzularını İnsanlar içerisinde açığa vurmak iyi bir iş değildir. A k r a in bu anlayışına karşı, bazı iyi ve hoş tabiî hasletlerin insanlar arasında yerine getirilmesi, ayıplanır şey değildir. Yeter ki utanç sebebi olacak bir iş olmasın, insanlar huzurunda çocukları öpmek, bu gibi hoş olan tabiî meyillerdendir ve sevgi ile merhametin bir ifadesidir.

 3. djyeminli
  Özel Üye
  Çocuklarınızı çok öpün, her öpüşte Cennetteki dereceniz yükselir.) [Buhari]
  (Çocuk kokusu Cennet kokusudur.) [Taberani]

  (Çocuk dünyada nur, ahirette sürurdur.) [Şir’a]
  (Çocukları sevip okşayın, onlar gönül meyvesi, göz nurudur.) [Ebu Ya’la]
  (Çocuklarımız ciğerpârelerimizdir.) [B.Arifin)]

  (Çocuk sevgisi, Cehennem ateşine karşı perdedir. Çocuklara iyilik etmek, Sıratı geçmeye sebeptir. Onlarla beraber yiyip içmek, Cehennemden kurtuluştur.) [Şir’a]

  (Cennetteki "Sevinç sarayı"na, ancak çocukları sevindirenler girer.) [İ.Adiy]

  (Evladınıza ikram edin, nasıl ana-babanızın sizde hakkı varsa, evladınızın da sizde hakkı vardır.) [Taberani]

  (Çocuğuna iyilik etmek için yardımcı olan babaya Allah rahmet etsin!) [İ Hibban]
  (La ilahe illallah diyene kadar çocuğu terbiye eden, hesaba çekilmez.) [Taberani]
  (Çocuksuz bir evin bereketi olmaz.) [Ebuşşeyh]

  Bir bedevi, (Ya Resulallah, siz çocukları sevip öpüyorsunuz. Biz hiç öpmeyiz) dediği zaman, ona, (Şefkat ve merhamet duygusu olmayana ne diyeyim?) buyurdu. (Buhari)

  Ahnef bin Kays hazretlerinin bir babaya nasihati şöyle:
  (Çocuklar gönlümüzün meyvesi, sırtımızın dayanağıdır. Bizler, onların ayağı altında yumuşak yer, başları üstünde gölge olur ve onlar için her müşkülata katlanırız. Ne isterlerse verir, öfkelenirlerse hiddetlerini teskine çalışırız. Sana olan sevgileri, seni memnun etsin. Sıkıntı verme ki, senden uzaklaşmasınlar veya senden usanıp ölümünü istemesinler!)

  Bir göreve tayin edilen bir zat, Hazret-i Ömer’in çocuğunu öptüğünü görünce der ki:
  - Benim birkaç çocuğum var, ama hiçbirini öpmem.
  Hazret-i Ömer ise buyurur ki:
  - Senin küçüklere şefkatin yokmuş, büyüklere nasıl merhamet edersin? Sana verdiğim görevi geri alıyorum.

  Ebu Seleme anlatır:
  Çocukken sofradaki yemeği herkesten önce yemeye çalışırdım. Yine aynı şeyi yapınca, Resulullah nazikçe, Besmele çekilmesini, sağ eli ile önünden yenilmesini söyledi.

  Torun sevgisi
  Torun sevgisi, evlat sevgisinden daha ileridir. Resulullah efendimiz, namaz kıldırırken secdede, torunu Hazret-i Hasan, mübarek omzuna çıkıp oturdu. Resulullah efendimiz, secdeyi uzatınca, sahabeden, "acaba emr-i hak vaki olup, vefat mı etti" diye düşünenler oldu. Namazdan sonra secdeyi niçin uzattığını soranlara buyurdu ki:
  (Secdede iken torunum omzuma çıktı. Gönlü oluncaya kadar indirmediğim için secde uzadı.) [Nesai]

  Peygamber efendimizin Hazret-i Hasan’ı öptüğünü gören bir zat, (On oğlum var, hiçbirini öpmem) dedi. Resulullah efendimiz, (Merhamet etmeyen, merhamete kavuşamaz) buyurdu. (Buhari)

  Resulullah efendimiz, Hazret-i Hasan’ı bir dizine Hazret-i Hüseyin’i de öteki dizine oturtur, bağrına basar, sonra da, (Ya Rabbi, bunlara rahmetini ihsan et, bunları seviyor, bunlara şefkat duyuyorum) derdi. (Buhari)

  Peygamber efendimiz, Hazret-i Hasan’ı öptükten sonra Eshab-ı kirama buyurdu ki:
  (Çocuk çekingendir, hâli bilinmez, belki üzüntülüdür.) [B.Arifin)]

  Kur'an-ı kerimde, malın, evladın, fitne yani imtihan olduğu bildiriliyor. (Tegabün 15)
  (Ya Rabbi, düşmanlarıma çok mal, çok evlat ver) hadis-i şerifi, mal ve evlat hayırlı olmadığı takdirde bela olacağını bildirmektedir. (Berika)

 4. Misafir
  Iyide bu yazinin sonunda resmen kisirliga tesvik edercesine muslumanlara cocuk yapmayin demissiniz bari son bolumdeki hadir kaynaklari ve alimlerin iilsmini verinde bilelim tartalim. Ayrica kur-an i kerimde muslumanlara hitaben "çoğalin" deniyor lutfen ne yazdigimiza dikkat edelim okuyucularda fitnecilere karsi dikkatli olsun..(!)

+ Yorum Gönder
çocuğu öpmekle ilgili hadis,  çocuğu öpmek hadis,  çocuklar öpmek ilgili hadis,  çocuğu enseden öpmek,  dinde bebekleri öpmek,  cocuklarinizi opun olgili hadis,  peygamberin erkek çocuğunu öpeni gördugunde kiz çocuğunu da öpüp öpmedigini sorması