+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda temizlik (istibra) ve tevbe (manevi temizlik) ile ilgili sorular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda temizlik (istibra) ve tevbe (manevi temizlik) ile ilgili sorular

  Sual: selamün aleyküm arkadaşlar sizlere birkaç sorum var

  1:bazen dışarıda küçük abdest bozma ihtiyacım oluyor küçük abdesti ayakta bozuyorum bozduktan sonra su var ise onun ile yıkayıp bir iki öksürsem filan istibra olur mu? namaz kılınır mı çamaşır değiştirmeme gerek var mı?
  2:bazen haberim olmadan iç çamaşırıma büyük necaset bulaşıyor ama ben bunun farkında olmuyorum namaz kıldıktan sonra farkettiğim oluyor namaz iade edilecek mi?
  3:ben tuvalette abdest bozduktan sonra tuvalet içinde öksürüyorum ve 40 adım atıyorum bu da istibra olur mu damlanın kesildiğine kanaat getirebiliyorum
  4:bir de bu mübarek günlerde tövbeler iyi olurben bütün büyük günahlarıma tövbe edersem (72 büyük günah) yine de affolur mu acaba en doğrusunu yine ALLAH biliryani bu aylarda tövbe ile büyük günahlar temizlenir mi?

  ŞİMDİDEN ALLAH TEALA RAZI OLSUN BİZLERİ HİDAYETE ERMİŞ KULLARINDAN EYLESİN ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: islamda temizlik (istibra) ve tevbe (manevi temizlik) ile ilgili sorular


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeş.

  1) Ayakta bevletmek idrarın üzerimize sıçramasına sebebiyet verir. Bunun namaza engel olacak kadar olup olmayacağını tespit etmemiz zordur. Ayakta bevletmek kabir azabını artırır.

  2) Müslüman bu konuda da dikkatli olmalıdır bazen yellenme ile yada eksik temizlenme ile necaset bulaşabilir. Bu dururmda namazı iade etmek gerekir. Böyl bir problem sık sık oluyorsa namazdan önce kontrol etmek daha iyi olacaktır.

  3) Öksürmek bir miktar sallanmak yada az bir miktar yürümek yeterlidir. vesvese haline getirmek müslümana eziyetten başka birşey değildir.

  4) Allah cc nün tevbe kapısı lüm gelmeden açıktır ama bu kapıdan girmeyi bilmek gerek. Nasuh bir tevbe ile affedeceğini ümit etmek gerekir.


  Amin cümlemizden razı olsun.


 3. Misafir
  Temizlik ile ilgili sorular çok güzel saolun öğretici

+ Yorum Gönder
islamda temizlik