+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden II. Jan Pol Ateist mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  II. Jan Pol Ateist mi ?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: II. Jan Pol Ateist mi ?


  Reklam  Cevap: II. Ioannes Paulus

  Papa II. Ioannes Paulus (Türkçeleştirilmiş: Jan Pol, asıl ismiyle Karol Józef Wojtyła) Katolik kilisesinin Polonya kökenli ilk Papa'sıydı.[1]

  Polonya Wadowice'de 18 Mayıs 1920'de dünyaya geldi. 1938'de Leh Dili ve Edebiyatı okumak üzere Jagiełło Üniversitesi'ne kaydoldu. Ancak Polonya'nın Nazi orduları tarafından işgali üniversitenin kapanmasıyla sonuçlandı.

  Wojtyla, 1942'de babasını kaybettikten sonra dine ilgi duymaya başladı. 1945'te Nazi işgalinin sona ermesiyle tekrar İlahiyat Fakültesi'ne yazıldı ve Kasım 1946'da rahip unvanı aldı.

  4 Temmuz 1958'de dönemin Papa'sı Pius XII tarafından Ombi Piskoposluğu ve Kraków Yardımcı Piskoposluğu görevine atandı. 30 Aralık 1963'te Kraków Başpiskoposu oldu, 26 Haziran 1967'de Papa VI. Paul tarafından kardinallik unvanıyla taltif edildi.

  Papalık görevi süresinde 129 ülkeyi ziyaret ederek tarihte en çok seyehat eden liderlerden birisiydi. Pek çok dili akıcı olarak biliyordu:ana dili olan Polonyaca' da olduğu kadar İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Hırvatça, Antik Yunanca ve Latince' de de akıcı bir konuşmaya sahipti.[2]

+ Yorum Gönder