+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Top Oynamak Günah Mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Top Oynamak Günah Mıdır?

  Cevap: Top Oynamak Günah Mıdır? isimli yazı www.Mumsema.com

  dinimizde farklı görüşler olsada hep fetvanın verildiği tercih edilen bir görüş vardır ancak bu konuda tercih edilen görüşü bilmiyorum eğer farklı görüşler varsa ama reddülmuhtar önemli bir kitaptır ona uy derim
  Tavsiyen için Allah razı olsun ben genelde islamın kolaylık yönünü tercih ediyorum dediğim gibi farklı görüşlerde var bence sende biraz daha araştır derim.Sana yazdıklarımı anlatabildiysem ne mutlu bana
  ...

  Top oynamak Günahmıdır değilmidir işini bilemem Ama. Tavla oynamak gibi satranç oynamak gibi Vakti boşa harcadıgı için günah olabilir. bir yandan Futbol spor niyetinede yapılabilir sağlık koruma vs. ibni Abidin büyük alimdir. Mehmet paksu hoca da sevdigim hocalardan dır.

  m.deniz kardeşime katılıyorum. ama bu konuyu biraz daha araştırmam lazım
  İslamyolu kardeş sende araştır çünkü araştırıp bilgi sahibi olmak iyidir insana fayda sağlar.Ayrıca desteğin içinde Allah razı olsun....

 2. burakin
  Devamlı Üye

  Cevap: Top Oynamak Günah Mıdır?


  Reklam  Satranç, Tavla Ve Diğer Oyunları Oynamak:


  Satranç, tavla ve diğer bütün oyunları oynamak mekrühtur: Bu hususda Peygamber Efendimiz (sas) şöyle buyurmuştur:
  “Âdemoğlunun bütün oyunları haramdır. Ancak üç oyun hariç; erkeğin karısıyla oynaşması, yayından ok atması ve atını terbiye etmesi.” Oyun bir şey karşılığında oynanırsa, kumardır. Karşılıksız oynanırsa, boş bir şeydir; bunların hepsi de haramdır. Bir hadîs-i ş.erîfde Peygamber Efendimiz (sas) şöyle buyurmuştur:
  “Ben oyundan değilim, oyun da benden değildir (oyunla alâkam yoktur).” [68] Başka bir hadîs-i şerîfde ise şöyle buyurmuştur:
  “Seni, Allah (cc) ı anmaktan alıkoyan şey, kumardır.”
  Oyun; insanı cuma ve cemaatten alıkoyan şeylerden olduğu için, haramdır. Rivayet edildiğine göre Hz. Ali (ra) satranç oynamakta olan kimselerin yanından geçerken onlara selâm vermemiş ve;
  “Şu karşısına geçip tapmakta olduğunuz heykeller de ne oluyor?” [69] âyet-i kerîmesini okumuştur. İbn.Ömer (ra) hakkında da böyle bir rivayet vardır.
  Ebû Hanîfe kendilerini oyundan bir nebzecik de olsa alıkoyuş olmak için satraç oynamakta olanlara selâm vermekte bir sakınca görmemiştir. îmameyn onları küçümseyip tahkir etmiş olmak için onlara selâm verilmesini mekrüh saymışlardır.
  Çocukarın bayram gününde oynadıkları cevizler eğer kumar yoluyla elde edilmemişlerse, yenilebilirler. Zira bir rivayette anlatıldığına göre İbn. Ömer (ra) oynamaları için Ramazan bayramında çocuklarına ceviz satın alır ve kendisi de o cevizlerden yerdi. Ama bu cevizlerle kumar oynarlarsa, yenmesi haram olur (EL-İHTİYAR)

  ----------------------------

  Satranç, Tavla Ve Diğer Oyunlar

  Kadi'l-İmâm şöyle demiştir: Gençlerin, yaz günlerinde oynadıktan karpuz vuruşturma, kötülüğe sebeb olmaz ise mubahtır" Cevâhirü'l-Fetâvâ'da da böyledir
  Satranç, Tavla on üç taş, ondört taş mekruhtur Satrancın haricinde kalan, diğer olanların tamamı, bi'1-icma
  haramdır
  Ancak, satrançla kumar oynamak, haramdır
  Satranç oynamak, kişiyi âdâlet vasfından uzaklaştırır mı? Satranç oynayan kişinin şehâdeti kabul edilir mi?
  Eğer kumar olarak oynarsa, satranç kişiyi âdil olmaktan düşürür ve onun şehâdeti kabul edilmez
  Eğer kumar olarak oynamaz ise, şehâdeti kabul edilir İmâm Ebû Hanîfe (RA), satranç oynayana selam vermekte bir beis görmediİmâmeyn ise, -hakaret olsun diye— satranç oynayana selâm ver--meyi, mekruh saydılar Câmiu's-Sağîr'de de böyledir(FETAVAY I HİNDİYYE)

 3. burakin
  Devamlı Üye
  Üç oyundan başka diğer bütün oyunlar (eğlenceler) Müslümana haramdır. Bu üç şey, ailesi ile eğlenmesi, atını eğitmesi ve oku ile yarışmasıdır(Hadis i Şerif).


+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12