+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Neden Peygamberler Erkektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Neden Peygamberler Erkektir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Neden Peygamberler Erkektir?


  Reklam  Cevap: Erkeklerde akıl ve kararlılık hâkimdir. Kadınlarda ise his ve kararsızlık hâkimdir. Sabır, sebat, mücadele ruhu ve kararlılık gibi nübüvvet görevini yapmaya müsait sıfatlar galiben yaratılış icabı erkeklerdedir. Bu peygamberlerde vasıf halindedir. Buna “Fetanet” denir. Kadınlarda ise iffet ve namuslarını koruma gibi hususlar bir erkeğin himayesini gerektirir. Kızlar velilerinin, kadınlar da erkeklerinin korumasına ve yardımına muhtaçtır. Bu durumdaki bir kadın nasıl peygamberlik görevini yapacak? Her memleket ve millette tüm önemli işleri, askerlik ve güç gerektiren hususları erkekler yapmaktadır. Kadınlar yapsınlar denebilir. Ama başarılı olunamaz. Bu durum fıtrata zıttır. Neden? Allah öyle istemiş ve öyle yaratmıştır. Allah’ın iradesine aykırı iş zaten imana zıttır. Bununla beraber kadına vahiy gelebilir; ama bu peygamberlere gelen vahiy değildir. Hz. Havva, Hz. Musa’nın (as) annesi ve Hz. Meryem’e gelen vahiy gibi. Bu vahiy de hususi olur ve kendine hastır. Umuma ait ferman olmadığı için kadın veli olur nebi olamaz. İkincisi: Kadın için neslin devamı ve çocukların himaye ve terbiyesi gibi mühim ama erkeklerin koruması ile yapılabilen işleri deruhte etmek, peygamberlik gibi ağır bir görevi yapmaya en büyük engeldir. Üçüncüsü: Kadın ibadet konusunda eksiktir ve her zaman vahye muhatap olmaya fıtratı müsaade etmez. Çünkü herkes bilir ki kadın ayın yarında ibadet edemez. Fıtri hali buna engeldir. Hepsinden daha önemlisi Allah kadını erkeğe yardım etsin ve nesli devam ettirsin diye yaratmıştır. Peygamberlik ile görevlendirmemiştir. Allah’ın rızası Allah’ın istediğini yapmakla kazanılır. Allah’ın iradesine ve emrine muhalefet yanlıştır ve en büyük hatadır. Allah hiçbir kadına peygamberlik görevi vermemiştir. Onun için kadından peygamber olmamıştır. Dileseydi ve gönderseydi bize bildirirdi. Bize de kabul etmek düşerdi. Kabul etmesek o zaman küfre girmiş olurduk. “Allah kadını neden erkek ile eşit yaratmamıştır” şeklindeki bir soru yanlıştır. Çünkü doğru olan eşitlik değil, adalettir. Allah’ın adaleti herkese layık olanı ve lazım olanı vermek ve hiçbirine haksızlık etmemektir. Allah herkese layık olanı vermiştir. Madenleri bitki yaratmamıştır. Hayvanlar da insan olmak ister ama yaratmamıştır. İnsanları da eşit yaratmamıştır. Bu Allah’ın hikmetidir. Kula düşen kabul etmek ve Allah’ın kendisine olan ihsanında memnun olmak ve kendisinden aşağıya bakarak şükretmektir. Zıttı zaten isyandır.

 3. Misafir
  Ne demek " kadınlar ibadete eksiktir" doğurmakla yükümlü oldukları için mi yani.?
  kadiniz aldigi sorumluluk, gisterdugi irade, yetistirdigi isler, her seye ragmen ayakta kalmak icin verdigi insan ustu caba, hic mi hir sey gormuyorsunuz. Genelleme yapiyirdunuz,
  Kadın erkeğin himayesinde gerek.lafa bak simdi. Çok güzel korudu erkek kadını! Her fırsatta ezdi, özgürlüğünü elinden aldı ve canını da aldı. Buna da gazeteler aşk ve kıskançlık cinayeti yazdı. Erkeğin kadına, kendi eşine yaptığını savaşta düşman yapmaz. Özgecan ı hatırlatın kendinize. minibüste tek idi. Şoför erkek olduğu için o güçlü sıfatları donatılmış olduğu için Ozgecan a güç yetirdi. Ama o kız o adamdan güçlü çıktı,tecavüze engel oldu ve feci şekilde can verdi. Bileklerinden elleri ayrılırken büyük ihtimalle can cekisti.
  Demek istediğim şey açık, erkekler gücünü iradesini şiddet üzere eşine dostuma kullandı, gectigi sınavları algılamak yerine Zorba olmayı can almayi seçti.genel sonuç bu.
  Anneler Çocuklarınızı lütfen lütfen erkek egemen toplumumuzun değer yargıları göre eğitmeyin.

+ Yorum Gönder
peygamberler neden erkek,  peygamberler neden erkektir,  peygamberlerin erkek olmasının nedeni,  neden peygamberlerin hepsi erkektir,  peygamberler neden erkeklerden secilmistir ,  peygamberler neden erkeklerden seçilmiştir,  peygamberlerimiz neden erkektir