+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şefaat ne demektir Arş ne demektir Kürsi ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şefaat ne demektir Arş ne demektir Kürsi ne demektir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: şefaat ne demektir? Arş ne demektir? Kürsi ne demektir?


  Reklam  Cevap: Şefaat:Şefaat kelime olarak; birinden, başkası adına bir ricada bulunma, kusurlarının bağışlanmasını dileme, bir suçlu veya ihtiyaç sahibinin af ve iyiliğe kavuşması için diğeri tarafından vasıtalık etme, yardım isteme manalarına gelmektedir

  İslamî ilimler ıstılahında ise şefaat, buna ehil olan bir zatın, Allah-u Zülcelal’den, günahkar bir mü’minin affını niyaz etmesi demektir

  Arş:
  Allahü tealanın yarattığı en büyük varlık, yedi kat göklerin ve Kürsi'nin üstünde olup madde aleminin sonu maddesizlik aleminin başlangıcı. Arş; sözlükte; "taht, köşk, gölgelik" gibi manalara gelir. Arş, yerin yapısında olmadığı gibi göklerin yapısına da benzemez. Yere ve göğe benzer tarafı yoktur.

  Arş-ı Mecid de denilenArş, mahlukların en şereflisidir. Her şeyden daha saf ve nurludur. Bunun için ayna gibidir. Allahü tealanın büyüklüğü orada görünür. Bunun içindir ki ona Arşullah denir. Namazın kıblesi Kabe olduğu gibi, duanın kıblesi de Arş-ı İlahidir. Bunun için duada eller kaldırılıp avuç içleri yukarı açılır.

  Kur'an-ı kerimde Arş ile alakalı bilgi verilmiştir. Mü'min suresi 7. ayetinde mealen buyruldu ki: "Hamele-i Arş melekleri ve Arş'ın etrafında tavaf eden (dönen) melekler Rablerini tesbih ederler ve vahdaniyyetini (birliğini) tasdik ederler ve müminler için mağfiret isterler."

  Kürsi:

  Kürsi; Allahü tealanın azameti, kudreti ve büyüklüğünü gösteren ve Arş'ın altında olduğu bildirilen Allahü tealanın yarattığı en büyük varlıklardan biridir. Kürsi madde aleminden olup göklerden ayrı olarak yaratılmıştır. Kur'an-ı kerimde Kürsi ile alakalı bilgi verilmiştir. Bekara suresi 255. ayetinde mealen buyruldu ki: "O'nun (Allahü tealanın) kürsisi göklerden ve yerden geniştir."

  Kaynak: Rehber Ansiklopedisi


 3. Misafir
  Yapmış olduğunuz açıklamalar beni bu konular hakkında bilgilendirdi.

+ Yorum Gönder
şefaat ne demek,  şefaat ne demektir,  kürsi ne demektir