+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Playstation 3 salonu açmak caizmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Playstation 3 salonu açmak caizmi

  Sual: playstation 3 cafe açmak burda oynanan futbol araba yarışları dövüş gibi oyunları oynamak ve burdan gelir elde etmek helalmıdır ? 2. ebuturab
  Site Doktoru

  Cevap: playstation 3 salonu açmak caizmi


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;
  1- Her hangi bir aletin kendisi haram değildir. Örneğin televizyon gibi. Bu alet iyiye kullanılırsa helal, kötüya kullanılırsa haram olur. Bunun gibi internetin kullanılmasına göre hüküm değişir.

  2- İmamı Azama göre bir iş yerini içki satıcısına kiraya vermek caizdir. Kiraya veren değil onu kötüye kullanan sorumludur. Buna göre internet cafenin açılması niyeti önemlidir. Eğer bu insanları yoldan çıkaracak şeyler yapayım düşüncesi varsa elbette haramdır. Ancak bu bir ticarettir. Bu vesile ile internetin güzellikjlerinden insanları faydalandırayım ve ben de ticaret yapayım fikriyle olursa buna haram diyemeyiz.

  3- İnterneti kötüde ve haramda kullananlara da engel olunmalıdır. Çünkü iş yerimizde bilerek harama göz yummak bizi de sorumlu kılar. Ancak uyardığımız halde kötüye kullanan olursa o kişiler mesul olur.

  4- İnternet yoluyla islama hizmet eden bir çok site vardır. Bizlerin bunlara vesile olması da bir hayırdır.

  5- Özetle: bir şeyin ismi veya kendisi değil nerede ve nasıl kullanıldığı önemlidir. Bununla beraber sizin izniniz olmadığı halde gizlice kötüya kullananlar olursa sorumluluk ona aittir.
  o yuzden playstation 3 cafe açmak burda oynanan futbol araba yarışları dövüş gibi oyunları oynamak ve burdan gelir elde etmek hükmüde aynıdır değişen birşey yoktur..

  Selam ve dua ile...


+ Yorum Gönder