+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evliyken başka bir nikah kıyılır mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Evliyken başka bir nikah kıyılır mı


 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Evli bir kadının ikinci bir erkekle nikah kıyması hiç bir şekilde caiz olmaz. Erkek ise bazı şartlar durumunda ikinci evliliği yapmasına izin verilmiştir. İkinci evliliğe izin verilmiş olsa bile erkeğin sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmesi çok zordur bu ifade kuranı kerimde de bildirilmiştir. Bundan dolayı bir eşin daha hayırlı olduğu bildirilmiştir.

 3. 3
  Misafir
  Merhaba.. Benim de bir sorum olacak.. Benim babam evli oldugu halde annemden habersiz baska bir kadina imam nikahi kiymis.. Bu gecerlimi? Ve o kadini annemle ayni evde yasatmak istiyor.. Bu nekadar dogru?? Bizler cok karsiyiz ama annem allaha havale ediyor ve ister istemez herseyi kubul ediyor.. Annem karsi cikamiyor gunah islerim diye.. Ama sizce hic birsey yapmamasi ve babamin gunahina ortak olmasi da gunah degilmi?

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Babanın kıydığı bu dini nikah eğer nikah şartları yerinde ise nikah geçerlidir. Ama aynı evde olmasına annen razı olmak zorunda değildir. Babanın adil olması gerekir.

 5. 5
  Misafir
  Merhaba benim şuan biriyle hem resmi hem dini nikahım var ama eşim önceki eşiyle çocukları ile daha iyi görüşmek için dini nikah yaptı bu ne kadar doğru sizden fikir almak istiyorum

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Eğer nikah için gerekli şartlar yerine getirilmişse bu dini nikah geçerlidir. Ama çocuklarını daha rahat görebilmek için bu bir sebep değildir ancak dinen nikahlı hanımı olur.

 7. 7
  jerusselam
  Devamlı Üye
  Çift nikah

  SORU: Hali hazırda bir bayanla resmi ve dini nikahla evli iken başka bir kadınla sadece imam nikahı yapıp, zina yapmıyorum diye de kendi kendini rahatlatan davranışlarda bulunmak caiz midir? Yapılan bu nikahın geçerliliği var mıdır?

  CEVAP:
  Biz kullar olarak, işlerimizin dış görünüşüne bakarız; dinimizin bize emrettiği kurallara uyuyorsa onu doğru görürüz. Uymayanı da yok sayarız. Bir erkekle bir kadın nikâhlandıklarında beraber bulunmalarında hiç bir sakınca olmaz. Ancak bu nikâh, şahitlerin huzurunda şartları yerine getirilen bir nikâh olmalıdır. Kulun kalbindeki arızalar, onunla Rabbi arasında kalır. Bir kadınla nikâhlanırken de sözünü ettiğiniz ortamın bulunması veya bulunmaması sonucu değiştirmez. Yeter ki, şartlarına uygun olsun. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız


 8. 8
  Misafir
  SORU:Benim bir evliliğim var hem resmi hem de dini nikahım. Saygı çerçevesinde devam eden bir evlilik yani ama uzun zamandır bir bayana sevdalandım ve onu çok seviyorum. Ona dini nikah kıymak istiyorum. Ne gibi getirisi götürüsü olur? Ayrıca dini nikahta ailesinin haberi olması gerekiyormuş. Buradaki aileden kastımız nedir anne ve baba mı sadece?

  CEVAP:
  Şu nikâhı ‘dini nikâh’ olarak adlandırmamalıyız. Nikâhın dinsizi mi olur? Allah’ın verdiği bir ruhsat için kuldan izin almak gerekmez. Nikâh da gizli olmaz. Bu girişten sonra size şunu hatırlatmam gerekir: Uygun şartlarda süren bir evliliğiniz varken ikinci bir nikâh yapmanız, susadıkça tuzlu içmeye benzer. Bile bile kendinizi riske atıyorsunuz. Bence yanlış bir iş yapmaktasınız. Sevdiğinizi belirttiğiniz hanım yerine kendi hanımınızı daha iyi değerlendirin. Onunla muhabbetinizi artırın. Tuzlu su yerine arıtılmış su içmeye çalışın. Bu mantıkla devam ederseniz sonunda şeytan eşinizle aranıza fitneler sokarak sizi ikinci kadına doğru itecektir. Dertsiz başınızı derde sokacaksınız. Eşinizle daha fazla beraber olun, onu da sizin ilginizi çekmeye teşvik edin. Ama sakın gizlenmiş bir nikâha yeltenmeyin. Nikâhlayacağınız bayanın babasının izninin şart olduğunu unutmayın.
  Allah Teala, takva üzere olmaya hepimizi muvaffak kılsın.

  Nureddin Yıldız

 9. 9
  Misafir
  Birlikte olduğum adam evli iki nikahi da var ve arada iki çocuk olduğu için boşanmaların yanlış olur ama biz imam nikahi kiymak istiyoruz yanlız ilk eşinin bilmesi ve bunu kabul etmesi mi gerekiyor eğer ilk eşi bilmez ise nikah sayılır mi kabul olur mu yani lütfen bana bir bilgi verin zor durumdayım.

 10. 10
  @hmet
  Üye
  evliyken bir başka kadına imam nikahi kiymak geçerli midir?

  Hadislerde gizli nikahın geçersiz olduğu bildirilmiştir. Bu gibi gizli işlerden hep kadınlar zarar görür tavsiye etmiyoruz.
  Ve evlenecekseniz mutlaka aileye bildirin ki sui zan oluşmasın.

 11. 11
  Misafir
  Esim benim uzerime kuma almis haberim 1 sene sonra duydum hergun aliyom neden yapdindiye bosanmak istiyom 2 cocum var kadin benden 10 yas buyuk hep onla kaliyor ne yapmalIYIM

 12. 12
  Şema
  Moderatör
  evliyken başkasıyla imam nikahı kıyılır mı

  Esim benim uzerime kuma almis
  Eşiniz haram bir iş yapmasa da sizle ilgilenmemesi adaletsizliktir.
  Bir de bu işi gizli yapması da kabahattır.
  Allah yardımcınız olsun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

evliyken başkasıyla imam nikahı kıyılır mı

resmi nikahlı iken başkasıyla imam nikahı

evliyken başka biriyle imam nikahı kıymak

evliyken baskasiyla imam nikahi kiymak

evliyken başkasıyla imam nikahı kıymak

evliyken başkasına imam nikahı kıymak

evliyken bir başka kadına imam nikahi kiymak geçerli midir