+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kasten kötü düşünmek günah mıdır helal mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kasten kötü düşünmek günah mıdır helal mıdır ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kasten kötü düşünmek günah mıdır helal mıdır ?


  Reklam  Cevap: insanın elinde olmadan gelen kötü düşünceler vesvesedir
  ama bilerek iradeli olarak kötü düşünmek
  ve bunlardan sıkıntı duymamak zarar verir
  konu hakkında eklenen bilgiyi okuyabilirsiniz


  -----------------------


  Hayalden geçen kötü şeylerden dolayı günah işlemiş olmayız. Ancak isteyerek düşünülen bu düşünceler, hem hayal nimetini yanlış yerde kullanmamıza, hem de başka yanlışlara düşmemize neden olabilir, düşüncesiyle dikkatli olmak gerektiğini düşünüyoruz. En azından zaman ve hayal israfı vardır.Bunları isteyerek yapmak bizi başka kötülüklere yönlendirebilir ya da ruh halimize zarar verebilir. Ayrıca bilerek ve isteyerek kötü düşüncelerle hayalimizi doldurmak, hayal nimetini yanlış yerde kullanmak anlamına gelecektir.

  Elimizde olmadan aklımıza ve hayalimize gelen görüntülerden sorumlu değiliz
  Sorumluluk ancak iradî fiiller içindir. Yani insan kendi isteğiyle, kendi iradesiyle bir iş yaptığında o işin getireceği sorumluluğu da yüklenmiş olur. Ancak, akla gelen kötü şeylerde kişinin iradesi söz konusu değildir. Yani, siz kendi iradenizle kötü şeyler düşünmeye karar vermiş ve bunu icra etmiş değilsiniz.
  Dolayısıyla bu konuda bir sorumluluk da taşımazsınız. Bunları şeytanın bir vesvesesi bilip üzerinde fazla durmamak gerekir.
  Zira şeytan kalbin yanında bulunan ve “lümme-i şeytaniye” adı verilen bir yerden, insanın kalbine kötü şeyler söyleyebiliyor. Bu söylenen söz ve düşüncelerin kalbin malı olmadığına delil, kalbin ondan telaş göstermesidir. Mesela; bir insan kirli bir dürbünden gökyüzünün güzelliğini seyretse, bu dürbünün kiri ne seyredene nede seyredilene bulaşır.

  Öyleyse bu gibi söz ve düşünceler de şeytanın fiili olduğundan, bize hiçbir zarar vermez. Asıl zarar, onunla lüzumsuz uğraşıp def etmeye çalışmak veya zararlı olduğunu zannedip korkuya kapılmaktır.

  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
kotu seyler dusunmek gunahmi,  dusunmek gunahmidir,  kötü düşünmek günah mı,  bilerek ya da bilmeyerek kötü düşünce gunahmi,  Dusunmekgunahmi,  dusunmek gunah mi,  kötü dusunmek