+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Boşanılan Eşle Tekrar Barışmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Boşanılan Eşle Tekrar Barışmak


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Boşanılan Eşle Tekrar Barışmak


  Reklam  Cevap: SORU: Hocam hanımla çok kavgalıydık, bir ara küstü babanın evine gitti arada 2 ay geçti. O arada ben onu getirmek istemezdim beni rencide etti diye, boşasam da bela çıkar diye iki çizgi arasındayım, o esnada telefon açtı gel beni götür yada boşa, içimde aklıma gelirdi boşasam hem bela hem de evlenir diye çelişkide kalıyorum, bende sabret arada 4 ay geçsin belki Allah bizi terbiye eder, sabrım yok deyince çok tartıştık bana aşırı saygısızlık yaptı ve bende 3 defa seni boşadım dedim, neyse arada 1 ay falan geçti babam araya gir ben getirdim. Tekrar arada 1.5 yıl geçti. Evin tadilatı yapıyorum ev darma dağınık. Tartıştık beni babamın evine götür dedi, mazur atımı hatırlattım sonuç almadım tamam bir kaç gün kal ben gelip seni alırım dedim. Yok boşamadan gitmem dedi, yine çok uğraştım olmadı, hanım: dedi sen beni boşamasan seni mahallede rezil ederim deyince ben kilitlendim mecbur 3 defa seni boşadım dedim ve götürdüm. Arada 13 gün geçti gel beni götür dedi. Bende tam getirmeyi istemezdim neyse fetva arayışına girdim, imamlar, imam Hanefi Mezhebi üzerine nikah kıyıldı getirdim. Arda 14 ay geçti. Babanın evine 3 günlük misafir gitmişti, getirdim eve gelir gelmez evi pisletmişsin diye tartıştık hemen elbiselerini topladı. Bağıra çağıra götür beni dedi, çabam boş çıktı içimde dedim ki bu olmuyor artık getirmemek üzere götüreceğim ve götürdüm, hanım: beni boşamadan gidemezsin dedi bende, bela çıkmasın diye dedim ki şuanda sınırlısın birkaç gün dursun belki hamilelik olabilir, not: yalnız şaşkınına dönmüştüm sanki tüm yollar üzerime kesilmiş ve şaşkındım çok ani olmuştu ya! Ciddiysen o zaman boşarız dedim. Annesi yengesi ve babası da ordalar, babası da evet kızımı boşamadan gidemezsin deyince 3 defa boşadım diye tekrarlattırdı ve geldim arada 2 gün sonra babası bir imam ve 2 şahit gönderdi bana, kızımı boşadığını ilan etsin diye. Neyse imam Arapça ve Kürtçe bir şeyler söyledi tekrar et diye, ben o zaman kesinlikle boşamak istemezdim hatta utancımda ve sinirden imamın söylediklerini şaşırıyorum imam tekrarlatıyor. İlk baştaki boşama ve ikincisi hatırlayamayız fakat en son temizlik dönemindeydi ve cinsi münasebet olmuştu. Şuanda 7 aydır babasının evinde. Hiçbir zaman bu kadar pişman olmamışızdır ve tövbe ettik eğer fetvası varsa bir daha olmayacak. Hakkınızı helal ediniz yazı çok uzun fakat konu hassas, saygılar. Not: eğer fetvası varsa gönlüm yine rahat değilse getirsem helal mıdır?

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  İkinize de bir sağlık kontrolü yaptırmanızı tavsiye ederim. Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? Bu ne biçim evlilik? Yazınızdan anlaşılan sizin evliliğinizin tamamen bittiği şeklindedir. O bir başkası ile evlenecek, boşanırsa ondan sonra tekrar evlenebilirsiniz.
  fetvameclisi

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  3 talakla boşama olmuşsa kadının 3 ay boşanma iddeti beklemesi ve başka biriyle evlenmesi gerekir.bu evlilik gerçek olmalıdır.zifafa girilmelidir.sonra kadın boşandıktan sonra eski eşine dönebilir

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  İddet nedir? Boşanan veya kocası ölen kadınların başka bir erkekle evlenebilmek için beklemeleri gereken iddet süresi ne kadardır?

  Sözlükte “saymak, miktar, adet” anlamlarına gelen iddet, bir fıkıh kavramı olarak, herhangi bir sebeple evliliğin sona ermesi halinde, kadının yeni bir evlilik yapabilmek için beklemek zorunda olduğu süreyi ifade eder. İddetin, kadının hamile olup olmadığının anlaşılarak nesebin karışmasını önleme, taraflara düşünme ve tekrar bir araya gelme fırsatı verme, kadın için yeni hayata ruhen hazırlanma, evlilik bağını bir anda yok etmeme gibi hikmetleri bulunmaktadır. Evlilik boşanma veya fesih yoluyla sona ermişse ve kadın da hamile değil ise, âdet gören kadın üç hayız süresi iddet bekler. “Boşanmış kadınlar kendi kendilerine üç ay hali (hayız veya temizlik müddeti) beklerler.” (Bakara, 2/228) Herhangi bir sebeple âdet görmeyenler ise, üç ay süreyle iddet beklerler. “Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır.” (Talâk, 65/4). Evlilik erkeğin ölümü ile sona ermiş ve kadın da hamile değilse, iddet süresi dört ay on gündür. “İçinizden ölenlerin geride bıraktıkları eşleri, kendi kendilerine dört ay on gün (iddet) beklerler.” (Bakara, 2/234) Evlilik ne şekilde sona ererse ersin, hamile olan kadının iddeti, doğum yapıncaya kadardır; doğum yapmasıyla iddeti sona erer. “Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer.” (Talâk, 65/4) İddet beklemenin başlangıcı, tarafların fiilen birbirlerinden ayrı kaldıkları an değil, boşamanın veya ölümün gerçekleştiği andır. İddet beklemekte olan bir kadının başka biri ile nikahlanmasının haram olmasının hikmeti, kendisinde hâlâ eski evliliğinin etkilerinin bulunabilmesi, eski kocasının haklarının korunması ve neslin birbirine karışma ihtimalinin bulunmasıdır. İddet esas itibariyle kadının beklemek zorunda olduğu süre olmakla birlikte, bazı durumlarda erkeğin de iddet beklemesi gerekir. Erkeğin boşandığı eşinin kız kardeşi, halası, teyzesi veya yeğenleriyle evlenmek istemesi halinde, boşadığı eşinin iddetini tamamlamasını bekler.

+ Yorum Gönder
rüyada eski eşle barışmak,  rüyada eski eşiyle barışmak,  rüyada eski kocayla barışmak,  rüyada eski eş ile barışmak,  rüyada eski eşle konuşmak,  ruyada eski esle barismak,  rüyada eski eşimle barışmak