+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cennette dostlarımızı ve aile üyelerimizi görüp onları tanıyabilecek miyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cennette dostlarımızı ve aile üyelerimizi görüp onları tanıyabilecek miyiz?


 2. burcealtug
  Kıdemli Üye

  Cevap: Cennette dostlarımızı ve aile üyelerimizi görüp onları tanıyabilecek miyiz?


  Reklam  Cevap: benim bildiğim kadarı ile evet.....
  hatta cehennemlikler içinde ailesi olanlar da onları orda görüp tanıyarak üzülecekler diye okumuştum

 3. Misafir
  Cennette üzülme duygusu olmayacaktır, Allah bu duyguyu yok edecektir , yoksa örnek veriyorum anne cennette oglu cehennemde veya tam tersi, yüregi buna dayanabilirmi? buradan çıkan sonuç ALLAH cennetteki kuluna unutturacak .

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Cennette üzülme duygusu olmayacaktır, Allah bu duyguyu yok edecektir , yoksa örnek veriyorum anne cennette oglu cehennemde veya tam tersi, yüregi buna dayanabilirmi? buradan çıkan sonuç ALLAH cennetteki kuluna unutturacak
  cennette bütün duygular olacak ama dünyadaki gibi değil.
  üzülmeye bir hadis örneği vereyim:

  Kabir ehli, geride bıraktıkları akraba ve arkadaşlarının yaptıkları işlerden haberdar olup, iyi amellerinden ötürü sevinir, kötülüklerine de üzülürler. (21) Mücâhid'in bu hususta şöyle dediği sahih rivayetle gelmiştir: "Kişi kabrinde kendinden sonra çocuğunun iyilikleri (salahı) ile müjdelenir."(22)

  Sa'id b. Cübeyr'in (v. 95/714) de şöyle dediği rivayet edilir:

  "Muhakkak ki ölülere dirilerin haberleri gelir. Daha önce bir yakını ölmüş, olan hiç bir kimse yoktur ki ona geride kalan akrabalarının haberleri gelmesin. Eğer gelen haber iyi ise sevinir ve ferahlar; kötü ise o zaman da üzülür." (23)
  Ashaptan Ebu'd-Derdâ (v. 32/652) da şöyle dua ederdi: "Allah'ım, ölülerimin rezil olacağı bir iş yapmaktan sana sığınırım.''(24)

  Abdullah b. Mübarek de ashaptan Ebu Eyyûb el-Ensarî'nin şöyle dediğini rivayet eder:

  "Dirilerin amelleri ölülere arz olunur. Eğer bir iyilik görürlerse sevinir, birbirlerine müjdelerler; bir kötülük görünce de, Allah’ım onu ondan geri çevir, derler." (25)
  Yukarıdaki yeni gelen ölüden haber sormalarından da anlaşılacağı üzere, ölülerin dirilerden bizzat haberdar olduklarını -Allah'ın diledikleri müstesna- söyleyemeyiz. Bu sebeple buradaki haberdar oluşlarını, yeni gelen ve aralarına katılanlardan öğrenirler şeklinde anlıyoruz. Yeni gelenlerden haber alışları da, ruhların berzahta birbirleriyle görüşüp konuştuklarına delâlet eder.

+ Yorum Gönder