+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Orjinali öğrenci bütçesini aşan kitapları fotokopi yapmak kul hakkı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Orjinali öğrenci bütçesini aşan kitapları fotokopi yapmak kul hakkı mıdır?

  Sual: Sayin elif. tarafindan gönderilmistir.

  --------------------------------

  forum kullanmayı bilmiyorum ama bunu buraya değil başka bi yere yazmam gerektiğinin farkındayım. neyse eğer soruma cevap alırsam cok mutlu olucam.

  orjinali öğrenci bütçesini aşan kitapları fotokopi yapmak da korsana girer değil mi yani kul hakkı mıdır. ya internetten müzik indirmek eserin sahibinin hakkkına tecavüz müdür. tanıtım amaçlı konulmuş olsa bazı siteler telifini alarak indirmeyi ücretli hale getirdiğine göre- pdf kitaplar da da aynı durum söz konusu- araya emek vermemiş 3. kişinin kazancı giriyor demektir. demek midir? alo fetvadan bi yanıt alsam şu an sizi meşgul etmeyecktim.inşallah cevap gelir.şimdiden teşekkür ederim.. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: orjinali öğrenci bütçesini aşan kitapları fotokopi yapmak kul hakkı mıdır?


  Reklam  Cevap: Nureddin Yıldız hocanın fetvasına göre kul hakkıdır.

  SORU: Öğrenci olarak kitap ihtiyacımı karşılayacak kadar maddi gücüm olmadığından kitapların fotokopilerini çektirerek daha ucuza mal etmek suretiyle bu ihtiyacımı gidermeye çalışıyorum. Fotokopisini çektirdiğim kitap kitapevinde ücretli olarak satılmakta ancak pahalı. Çevremdeki bazı arkadaşlarım bunun haram o lduğunu söylüyorlar. Kitabı alamazsam sınava hazırlanamayacağımdan dolayı fotokopi çektirerek çoğalttığım kitapla sınava hazırlanmam haram mıdır? Hüküm nasıldır?

  CEVAP
  : Selamünaleyküm. Bunun doğru olmadığı bellidir, kul hakkına riayet etmek gerekir.

  Nureddin Yıldız


+ Yorum Gönder
fotokopi kitap caiz mi,  fotokopi kul hakkı mıdir,  fotokopi kitap haram mı,  fotokopi kitap helal mi